×

W przychodniach gromadzą się tłumy! Wszystko przez plagę owadów i ich bolesne ukąszenia

Masowe zgłoszenia do przychodni! Pacjenci skarżą się z powodu ukąszeń, a media piszą o prawdziwej „inwazji”. Wszystko wskazuje na to, że za tym całym zamieszaniem stoi gatunek pluskwiaków. Uciążliwe owady ukrywają się we włosach i ubraniach.

Masowe zgłoszenia do przychodni

Pluskwiaki atakują mieszkańców Mołdawii! We wrześniu do przychodni zaczęli się zgłaszać pacjenci, ukąszeni przez owady niewielkich rozmiarów. Miejscowe media piszą o „pladze” i „inwazji”, która jest lekceważona przez władze stolicy. Dotychczas najwięcej zgłoszeń wystąpiło w aglomeracji Kiszyniowa, w stolicy kraju.

Gmina Kiszyniów została zaatakowana przez owady, których mieszkańcy nigdy wcześniej nie widzieli

— informuje kiszyniowski portal Stiri.

Z ustaleń portalu wynika, że plaga dotyczy prześwietlika platanowego. Jest to gatunek pluskwiaka, który wcześniej nie występował w tym regionie. W minionym stuleciu owad pojawił się w Chinach, Japonii oraz niektórych krajach Ameryki Południowej. Później zawleczono go również do Europy, m.in. do Włoch.

To groźny szkodnik

Owad, choć ma niewielkie rozmiary, potrafi być bardzo uciążliwy. Chowa się w ubraniach i we włosach. Jest też bardzo groźnym szkodnikiem drzew z rodziny platanowatych.W dodatku z łatwością się przemieszcza, szybko się rozmnaża i staje się odporny na substancje owadobójcze. Problem jest więc naglący i wymaga sprawnej interwencji władz.

Jak podaje portal tvn24.pl, miejskie stowarzyszenie zarządzające terenami zielonymi zwróciło się do Państwowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz do Instytutu Zoologii w celu ustalenia gatunku, obszaru rozprzestrzeniania, zagrożenia dla zdrowia ludzi, a także metod zwalczania owadów.

Fotografie: YouTube/zdj. poglądowe (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować