×

5 typów osób, które za wszelką cenę będą chciały Cię kontrolować i manipulować Twoim życiem

Są w naszym najbliższym otoczeniu ludzie, którzy uwielbiają sprawować kontrolę nad innymi. Zawsze wiedzą wszystko najlepiej i nie mają problemu z tym, aby narzucać innym swoje zdanie. Nie wyobrażają sobie, że jest ktoś, kto może wiedzieć coś lepiej i nie słuchają tego, co inni mają do powiedzenia. Oczywiście najlepiej ignorować takich ludzi, ale nie zawsze jest to możliwe… Gdy jest to osoba, z którą mieszkasz lub pracujesz – nie ma szans na to, aby unikać jej towarzystwa. Dlatego staraj się nie wchodzić z nią w dyskusję i nie daj się sprowokować! Oczywiście tacy ludzie będą robić wszystko, aby Cię zgładzić i pokazać swoją wyższość. Nie dawaj za wygraną i pokaż klasę. Z reguły wszystko opiera się na prostych mechanizmach i praktykach manipulacyjnych. Oto 5 sylwetek, które mogą zagrażać Ci najbardziej:

1. OSOBA, KTÓRA CIĄGLE KRYTYKUJE INNYCH.

Dostałeś awans w pracy i dzielisz się tym z tą osobą. Co ona odpowiada? Teraz? Dlaczego nie trzy lata temu? Wtedy to byłoby osiągnięcie! Wygrałeś parę groszy na loterii i cieszysz się jak dziecko. Co na to nasz bohater? Przecież to nie jest główna wygrana. Można było trafić lepiej. Takich przykładów jest cała masa i na pewno wiesz o czym mówię. Cokolwiek byś nie zrobił, ta osoba będzie chciała Cię skrytykować, wyśmiać i podciąć skrzydła. W jej umyśle, niezależnie, co byś osiągnęła, zawsze można było zrobić to lepiej. Niestety muszę przekazać Ci dość smutną wiadomość: „Taka osoba nie zmieni się nigdy!”.

2. OSOBA, KTÓRA CAŁY CZAS ZA WSZYSTKO OBWINIA INNYCH.

Ta praktyka najczęściej stosowana jest w pracy, aby wzbudzić w Tobie poczucie winy. Niestety takie zachowanie można spotkać w stałych związkach: Jeśli mnie kochasz, to zrobisz to…. Musisz wiedzieć, że w normalnych związkach nie ma stawiania żadnych warunków i wprowadzanie kogoś w poczucie winy: Gdybyś mnie kochał, to nie poszedłbyś z chłopakami na piwo tylko siedział ze mną w domu. To nie jest normalne! Ludzie, którzy tak robią, są egoistami. Doskonale wiedzą, że w ten sposób mogą wiele zyskać, dlatego odgrywają tę rolę.

3. OSOBA, KTÓRA ZADAJE NIEUSTANNIE MASĘ PYTAŃ.

Mimo, że pyta i tak nie daje Ci szansy na udzielenie odpowiedzi. A jeśli jakimś cudem uda Ci się szybko wtrącić, możesz być pewien, że taka osoba żle zinterpretuje Twoje słowa i będzie mieć do Ciebie pretensje o to… czego Ty tak naprawdę nie powiedziałeś. Rozmowa z taką osobą to jak walka z wiatrakami. Może się wydawać, że ten typ jest najmniej szkodliwy, ale uwierzcie, że ciągła inspekcja, zadawanie pytań i podważanie Twojego zdania jest irytujące.

4. OSOBA, KTÓRA NIE JEST ZAINTERESOWANA TWOIM ZDANIEM.

Twoja opinia nie robi na niej żadnego wrażenia. Możesz nawet krzyczeć jej w twarz, a ona i tak zrobi swoje. W gruncie rzeczy to nawet nie ma sensu zwierzać się komuś takiemu lub prosić o poradę, bo i tak zrobi/powie to, co chce i uważa za słuszne. Ciężki przeciwnik…

– Kochanie, zarezerwowałam dziś stolik w tej drogiej restauracji. Ubieraj się.
– Przecież Ci mówiłem w tamtym tygodniu, że koledzy z nowej pracy zaprosili mnie na mecz.
– No to odwołasz. Chyba nie chcesz przepuścić takiej okazji?!

5. OSOBA, KTÓRA NIE MOŻE ZNIEŚĆ TEGO, ŻE TOBIE PRZESZKADZA JEJ ZACHOWANIE I ZA KAŻDYM RAZEM ODPOWIADA: „ZMIENIŁEŚ SIĘ…”

Co tu więcej mówić? Kiedy ktoś widzi, że Ty sobie nie pozwolisz na takie zachowanie i wprost jej to mówisz, ona nie mając żadnych argumentów, odwraca kota ogonem i próbuje Ci wmówić, że tak jest, bo to TY SIĘ ZMIENIŁEŚ. To bardzo irytująca relacja, która doprowadza do szału. Rozmówca nie jest w stanie zrozumieć, że ktoś może mieć po prostu inne zdanie…

Może Cię zainteresować

zamknij