×

Majówka 2020 w czasach koronawirusa. Jak bezpiecznie spędzić weekend majowy?

Majówka 2020. Weekend majowy w tym roku będzie wyjątkowy z powodu narzuconych przez rząd obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Odwołane koncerty, zakaz swobodnego przemieszczania się. Jak więc zorganizować sobie wolny czas?

Majówka 2020 w czasach koronawirusa

Jeszcze w ubiegłym roku dla większości osób największym zmartwieniem przed majówką było to, jaka będzie pogoda. Czy zrobić grilla ze znajomymi, wyjechać nad morze lub w góry, albo spędzić spokojny weekend w SPA? W dobie koronawirusa te problemy zeszły jednak na dalszy plan.

Tegoroczny weekend majowy będzie wyjątkowy z dwóch powodów: majówka rozpoczyna się 1 maja w piątek i oferuje tylko jeden dzień wolnego. Natomiast narzucone przez rząd obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa nie pozwalają nam na tradycyjne spędzenie tego czasu.

Na szczęście wdrożone niedawno w życie złagodzenia restrykcji pozwalają chociaż w niewielkim stopniu spędzić czas na świeżyć powietrzu i poczuć nadchodzące lato. Zatem, jak spędzić ciekawie majówkę, zważając na aktualne zalecenia Ministerstwa Zdrowia i rządu? Podpowiadamy!

Majówka 2020. Czy można wyjechać w góry lub nad morze?

Zgodnie ze słowami premiera Mateusza Morawieckiego podczas ostatniej konferencji prasowej, hotele i miejsca noclegowe zostaną otwarte dopiero 4 maja. Będą one jednak funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym. Co to oznacza? W hotelach i obiektach noclegowych ograniczone zostaną działalności restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych, np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Jeżeli zatem chcemy spędzić całą majówkę poza domem, musimy się przygotować na to, że nie będziemy mogli skorzystać z hoteli lub miejsc noclegowych. Można natomiast skorzystać z noclegu we własnym obiekcie, np. domku letniskowym.

Zniesienie zakazu przemieszczania się po kraju sprawia, że można wybrać się na spacer do parku, lasu czy na plażę. Należy jednak przy tym zachować wytyczne i zalecenia rządu (maseczka ochronna oraz dystans społeczny). Nie można także gromadzić się w większe grupy, zatem wycieczka w gronie przyjaciół jest zakazana.

Majówka 2020. Gdzie pójść na spacer?

Dzięki złagodzeniu przez rząd restrykcji, od 20 kwietnia otwarte zostały parki miejskie, lasy, plaże, bulwary, itd. Można przebywać na ich terenie (z zachowaniem wytycznych), ale nieczynne pozostają infrastruktury zewnętrzne, takie jak place zabaw, wieże widokowe, miejsca grillowe czy plenerowe siłownie.

Na spacer można wybrać się także do niektórych parków narodowych. Należy jednak pamiętać, że część z nich (np. Tatrzański Park Narodowy) udostępnia tylko niektóre szlaki. Podczas majówki można skorzystać także z plaż. Na spacer można wybrać się jedynie z osobami z najbliższego otoczenia.

Jednak we wszystkich tych miejscach trzeba pamiętać o zasłanianiu ust i nosa oraz utrzymywaniu minimum 2-metrowej odległości pomiędzy pieszymi.

Czy można zrobić grilla ze znajomymi albo pojechać na działkę?

Spędzanie czasu w swoim ogrodzie lub działce w gronie domowników nie jest zakazane. Można także urządzić z nimi grilla. Należy jednak pamiętać, że nie wolno zapraszać znajomych, bo grozi to mandatem.

Natomiast osoby, które mieszkają w bloku mają największy problem. W tym przypadku nie ma oficjalnego przepisu zabraniającego grillowania, ale zwykle zakazuje tego regulamin wspólnoty mieszkaniowej. Warto więc najpierw zapoznać się z obowiązującymi zasadami lub wybrać elektryczną wersję grilla.

Jeżeli zaś chodzi o wyjazd na działkę, 3 kwietnia Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców poinformował, że nie ma zakazu przebywania na działkach ROD. Od 20 kwietnia można także udać się tam w celu prowadzenia prac ogrodowych, a po prostu, żeby wypocząć.

Jak czytamy w komunikacie KZPZD:

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt. prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD. Działkowiec ma tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń.

Podczas pobytu na działce nie trzeba zasłaniać ust i nosa. Jednak KZPZD apeluje, aby osoby przebywające na terenach wspólnych ROD, dobrowolnie stosowały się do obowiązku noszenia maseczki ochronnej.

Majówka 2020. Czy w czasie epidemii można iść na ryby?

Jak informuje Polski Związek Wędkarski, od 20 kwietnia w związku ze złagodzeniem niektórych obostrzeń, wędkarze mają możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno na łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich (głównie jeziorach, rzekach i zbiornikach zaporowych). Muszą jednak pamiętać o zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa obowiązujących w miejscach publicznych (zasłanianie nosa i ust, zachowanie dystansu społecznego).

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie PZW:

Należy również pamiętać o obowiązujących przepisach ochronnych i innych uwarunkowaniach wynikających z ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 2019 r., poz. 2168 j.t.) i jej przepisów wykonawczych. Należy między innymi mieć na uwadze, że amatorski połów ryb może uprawiać osoba mająca dokument uprawniający do takiego połowu (kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego), a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa – posiadająca ponadto jego zezwolenie.

Czy można wybrać się na wycieczkę rowerową? Które atrakcje są otwarte?

Od 20 kwietnia można jeździć na rowerze w parkach, lasach, na plażach, czy innych miejscach publicznych. Zamknięte pozostają jednak wszystkie wypożyczalnie rowerów i rowery miejskie. Rowerzystów również obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa (z wyjątkiem lasów). Natomiast inne osoby należy mijać w odległości minimum 2 metrów. Przypominamy, iż wprowadzono zakaz indywidualnych rowerowych wycieczek dla osób poniżej 13. roku życia. 

Gdzie jeździć na rowerze? Najlepiej wybierać mniej popularne szlaki i nie zatrzymywać się w celu odpoczęcia na ławce lub w innych ogólnie dostępnych miejscach.

Z jakich atrakcji można skorzystać? Zamki, muzea, parki rozrywki czy ogrody zoologiczne nadal pozostają zamknięte. Natomiast turyści mogą korzystać jedynie z niektórych wież widokowych. Jednak przed wybraniem się w konkretne miejsce należy dokładnie sprawdzić, jakie obowiązują tam zasady.

Majówka 2020. Tylko z rodziną

Przepisy nie zabraniają odwiedzania innych osób. Jednak Ministerstwo Zdrowia rekomenduje, aby unikać spotkań z bliskimi poza miejscem zamieszkania. Bez odpowiednich testów nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nie jesteśmy przypadkiem zarażeni. Dlatego nie warto narażać członków rodziny lub przyjaciół.

Pamiętajmy, że sytuacja może i się stabilizuje, ale wciąż daleko jej do normalności. Dbajmy o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Majówka 2020 w czasach koronawirusa
Pixabay
Źródła: podroze.onet.pl, poranny.pl, www.eska.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij