×

Groźna bakteria w mięsie wieprzowym. Po jego zjedzeniu zmarło już 5 osób

Listeria w mięsie w Holandii i Niemczech! Bardzo groźna bakteria zbiera coraz większe żniwo. W Holandii zmarły już trzy osoby, a w Niemczech dwie. Co więcej, odnotowano także jeden przypadek poronienia. Zadecydowano już o natychmiastowym wycofaniu skażonego mięsa ze sklepów. Ostrzegamy, mając świadomość, że bardzo wielu naszych rodaków pracuje w tych krajach.

Listeria w mięsie w Holandii i Niemczech!

W miniony piątek Królewski Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska, czyli Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu – RIVM poinformował o tragedii. Podkreślono, że w Holandii zmarły z powodu zarażenia się listerią już trzy osoby. Z kolei w Niemczech dwie. Co więcej, jedna kobieta poinformowała również władze, że w wyniku zakażenia poroniła. Wszystkie te osoby spożywały mięso wieprzowe. Potwierdzono już, że właśnie to było przyczyną.

Firma była już kontrolowana i pojawiły się pewne wątpliwości

Najgorsze jest to, że w Holandii w ciągu tylko dwóch ostatnich lat już 20 osób straciło życie z tego powodu, czyli po spożyciu ugotowanego mięsa wieprzowego. Według Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska zakażona wieprzowina pochodzi z zakładu produkcyjnego Offerman w Aalsmeer w prowincji Holandia Północna. Obecnie trwa masowe wycofanie jedzenia ze sklepów w związku z ogromnym ryzykiem zakażenia.

Jak się okazuje, rzecznik holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa żywności zdradził, że już w ciągu ostatnich kilku miesięcy w firmie Offerman przeprowadzono dodatkowe kontrole i wykazały one pewne nieprawidłowości. Jak widać, nie wystarczyły one jednak do wszczęcia jakichkolwiek procedur. Rzecznik podkreślił, że „RIVM miało już wtedy wrażenie, że dzieje się tam coś niedobrego”. Sprawa zakończyła się jednak jedynie na pouczeniu o podjęciu stosownych działań przez producenta. Co najwyraźniej się nie stało…

Wiadomo, że wycofywane są wszelkie pakowane produkty wieprzowe, które były krojone i pakowane w fabryce w Aalsmeer. Znalazły się one głównie w sklepach takich jak Jumbo, Sligro, Aldi, Bidfood i Versunie.

Listeria w mięsie w Holandii i Niemczech! W drugim kraju nie żyje 2 osoby

Podobnie stało się w Niemczech. Oczywiście produkty w tym kraju nie pochodziły z tej samej firmy, co w Holandii. W Hesji życie straciło dwie osoby, które zjadły produkty z mięsa wieprzowego. Z kolei wiele innych zachorowało przez spożycie skażonego salami oraz pasztetu. Tam wstrzymano działalność firmy Wilke, która produkuje podejrzane produkty. Z niemieckich sklepów wycofano już wszystko poza konserwami.

Jednak to jeszcze nie koniec. Sprawa jest o wiele poważniejsza. Firma ta zaopatruje również restauracje, markety, a także kuchnie handlowe.

Rodacy za granicą miejcie to na uwadze!

Może Cię zainteresować