×

Kot bez sierści. To często idealne rozwiązanie dla alergików, ale… nie jedyne

Kot bez sierści – czy to idealne rozwiązanie dla osoby borykającej się z uczuleniem? Alergia na kota, która dotyka miłośnika tych zwierząt, to naprawdę złośliwość losu. Jednak zawsze można dobrać odpowiedniego czworonożnego przyjaciela. Istnieją bowiem rasy kotów mniej alergizujące od innych.

Kot dla alergika – jakiego wybrać?

Większość hodowców reklamuje niektóre koty jako nieuczulające. Nie istnieje jednak zwierzak domowy, który byłby w stu procentach hypoalergiczny. Faktem jest, że niektóre koty mniej uczulają, ponieważ w ich ślinie jest znacznie mniej enzymu Fel D1, odpowiedzialnego za reakcje alergiczne u ludzi. Do takich ras należy kot syberyjski i balijski.

Jednak i one mogą powodować alergie. Tak naprawdę wszystko zależy od czynnika drażniącego (typu sierść, ślina, itd.). Dlatego przy wyborze kota należy się skonsultować z lekarzem bądź weterynarzem. Pomoże to rozwiać wszelkie wątpliwości, co do możliwości posiadania futrzaka.

Kot bez sierści – rasy

Podstawowym problemem kotów jest fakt, że posiadają sierść. Nie chodzi tylko o kwestii pielęgnacyjne, ale głównie o alergie. Jednakże jest możliwość posiadania kota bez tego kłopotu.

Sfinks Kanadyjski to bezwłosa rasa kota, która najczęściej jest polecana przez hodowców dla osób uczulonych na sierść. To głównie dlatego, że… nie posiada włosów! Chociaż nie jest to do końca prawda, bowiem ich sierść jest bardzo krótka i jest przy samej skórze. Dzięki braku okrycia ciała zanika ryzyko uczulania przez tego kota.

Istnieją doniesienia, że te niezwykłe czworonogi znali już Aztekowie bądź Majowie, ale obecna ich forma została wyhodowana w latach 60. ubiegłego wieku. Sfinksy są znane z bardzo przyjaznego i radosnego usposobienia. Są to koty ciche, ale uwielbiające zabawę. W przeciwieństwie do innych gatunków z kociej braci potrafią podejść do naszego gościa! Początkowo będą nieufne, ale prędzej czy później ciekawość po stronie zwierzaka wygra i da się pogłaskać przez nieznajomego.

Warto jednak pamiętać o stałej pielęgnacji skóry sfinksa. Wymaga ona uwagi przynajmniej raz w tygodniu, a w słoneczne dni nawet ochrony przed promieniami słońca. Kociaki tej rasy znajdziemy w Polsce w cenie od 1500 do 3000 zł, ale uważajcie na pseudo-hodowle!

Koty z włosami dla alergików

Marzycie jednak o kocie, który posiada sierść? Istnieje taka możliwość, bowiem są inne rasy kotów dobre dla alergików. Określa się je mianem hipoalergicznych, jednak nie oznacza to, że nie uczulają wcale, ale zmniejszają to ryzyko w dużym stopniu. Chodzi głównie o zwierzęta bez podszerstka będący krótką, gęstą i miękką warstwą futra przy samej skórze.Te rasy posiadają tylko i wyłącznie włos okrywowy. Dodatkowo i sierść jest rzadsza i rzadziej wypada, co oznacza dodatkowo mniejszą ilość sprzątania.

Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie kot perski. Jego cena w Polsce sięga od 1400zł do 3000zł, a niektóre odmiany nawet do 5000zł. Wszystko zależy od płci zwierzaka, wieku w momencie zakupu, tytułów odziedziczonych po rodzicach, itd. Należy jednak uważać na tzw. „pseudo-hodowle”. W takich miejscach czworonogi są chorowite, osłabione oraz bardziej narażone na wady genetyczne. Dlatego nie warto oszczędzać przy zakupie rasowego kota.

Perski jest znany z tego, że uwielbia być rozpieszczany. To kot-przytulanka, którego należy głaskać godzinami! Uwielbia się bawić ze swoim opiekunem i bardzo mocno się przywiązuje. Rzadko mruczy i woli wpatrywać się w człowieka, do tego są niezwykle inteligentne. O kwestie ucieczki z domu nie trzeba się obawiać. Wolą przebywać w domu i nie są chętne do wycieczek poza niego.

Wadą tego kota jest fakt, że wymaga sporej uwagi pielęgnacyjnej. Długie futro jest piękne, ale wymaga także codziennego szczotkowania. Inaczej jest ryzyko występowania kołtunów, które będzie trzeba wycinać. Należy także dbać o zdrowie persa, bowiem jako rasa hodowlana może mieć naturalne skłonności do pewnych rodzajów chorób.

Inne rasy kotów z włosami

Jeśli nie przekonuje was puszysta propozycja, to może coś bardziej stonowanego? Kot balijski to także doskonały wybór dla alergików. Jego zaletą jest fakt, że można go nauczyć chodzić na smyczy i posiada krótką sierść. Jest bardzo żywiołowy i aktywny. Lubi pieszczoty i nie jest tak zaborczy jak kot perski.

Inną ciekawą propozycją jest kot bengalski, ale pomimo „dzikiej” nazwy, jest to spokojny, aktywny i kochający zwierzak. Uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem i nie lubi być brany na ręce. Woli usadowić się w naszym pobliżu w taki sposób, aby można było go głaskać. Jeśli nie, zajmie dogodną pozycję w naszym towarzystwie.

Nawet alergia nie musi być przeszkodą w hodowli kota. Kot bez sierści nie jest jedyną opcją. Wystarczy dobrać odpowiednią rasę do swoich możliwości.

Źródła: www.koty.pl, www.medme.pl, wamiz.pl, stronazdrowia.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Polecane

Może Cię zainteresować