×

Koronawirus podatny na działanie mydła? Są na to dowody naukowe

Koronawirus podatny na działanie mydła? Już od miesięcy w kolejnych krajach narasta zbiorowa panika, związana z niebezpiecznym wirusem. Niektórzy przygotowują się jak na wojnę, robiąc zapasy żywnościowe, wykupując środki do dezynfekcji, maski i podobne produkty, które mają zapewnić bezpieczeństwo. Wygląda na to, że w starciu ze śmiercionośnym wirusem, najlepszą bronią jest… zwykłe mydło.

Koronawirus podatny na działanie mydła?

Koronawirus jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie rozpuszczalników lipidów, czyli po prostu mydła.

Mydło rozpuszcza błonę tłuszczową, a wirus rozpada się niczym domek z kart i staje się nieaktywny.

Okazuje się, że środki dezynfekujące, płyny, alkohol itp., mają podobne działanie, ale nie równają się ze zwykłym mydłem. Jest tak dlatego, że środki przeciwbakteryjne zawarte w tych produktach, nie wpływają znacząco na samą strukturę wirusa.

Jeśli nie mamy dostępu do zwykłego mydła, najlepiej zastąpią je ściereczki alkoholowe! Pamiętaj jednak, że potrzebujesz środków o wysokim stężeniu alkoholu, by mogły skutecznie rozprawić się z aktywnym wirusem.

Środki odkażające, które zawierają triklosan, nie są tak skuteczne jak te z alkoholem. Dlatego wśród wielu dostępnych na półkach sklepowych produktów, najzwyklejsze mydło jest najlepszym wyborem!

Myj ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20 sekund, szczególnie po wyjściu z łazienki; przed jedzeniem, a także po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu. Również każdorazowo po powrocie do domu.

Ile może żyć śmiertelny wirus?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Uważa się, że nowy koronawirus na sprzyjających powierzchniach pozostaje przez wiele godzin, a być może nawet przez cały dzień! Przeszkodzić mu może wilgoć, światło słoneczne i ciepło.

Idealną powierzchnią dla koronawirusa jest skóra. Ale – co istotne, gdy dotkniesz powierzchni z cząstką koronawirusa, przylgnie ona do twojej skóry, a zatem przeniesie się na twoje ręce. Ale to nie oznacza jeszcze, że jesteś zakażony!

Natomiast do zakażenia prawdopodobnie dojdzie, gdy dotkniesz twarzy. Wtedy wirus znajdzie się blisko oczu i ust, dróg oddechowych i błon śluzowych. Jeśli twój układ odpornościowy nie upora się z wirusem, nie tylko sam będziesz zakażony, ale i możesz przenieść wirusa na innych, np. przez podanie komuś dłoni, pocałunek lub kichnięcie.

Okazuje się, że większość ludzi dotyka swojej twarzy przynajmniej raz na 2-5 minut. Woda to oczywiście za mało, by sobie z wirusem poradzić. Ale również niektóre środki dezynfekujące mogą okazać się niedostateczne. Właściwe mycie rąk i zwykłe mydło, to najskuteczniejsza ochrona przed koronawirusem.

Warto pamiętać, że okres wylęgania się koronawirusa wynosi od 5 do 6 dni, jednak w wyjątkowych przypadkach może trwać nawet 3 tygodnie!

Instrukcja poprawnego mycia rąk według GIS

Powierzchnia skóry jest szorstka i pomarszczona, dlatego niezbędne jest poprawne mycie rąk, tak, żeby pozbyć się wirusa z każdego możliwego zakamarka, na którym mogą ukrywać się aktywne wirusy!

GIS wydał instrukcję jak ustrzec się przed koronawirusem. Do najważniejszych zaleceń należy dokładne, precyzyjne mycie rąk!

Pamiętajmy – jest grono osób, którym zależy na tym, by móc zarabiać dzięki szerzeniu nieprawdziwych informacji. Np. takich, że istnieją specjalne maski, które kosztują krocie dlatego, że skutecznie chronią nas przed koronawirusem.

 

Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), Twitter, YouTube
zamknij