×

Niewinność Komendy od początku była oczywista. Dowody bagatelizowano przez ponad 16 lat

Sprawa Tomasza Komendy zbulwersowała społeczeństwo. Niewinny mężczyzna spędził 18 lat za kratkami za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi.

Komenda odsiadywał wyrok za zbrodnię, której nie popełnił. Wolność odzyskał dzięki jednemu z prokuratorów

Sprawa nadal wzbudza ogromne zainteresowanie, choć Tomasz Komenda wyszedł już na wolność. Coraz więcej szczegółów w sprawie zostaje ujawnione. Wszystkie to niezbite dowody świadczące o niewinności niesłusznie skazanego.

Bartosz Biernat to prokurator, któremu Komenda zawdzięcza wolność. Już w 2010 roku sprawa wzbudziła jego podejrzenia

To właśnie Biernat zwrócił uwagę na to, że Tomek nie mógł popełnić zarzucanej mu zbrodni. Morderstwa dokonano w Miłoszycach, w tym czasie podejrzany świętował nadchodzący Nowy Rok z rodziną we Wrocławiu.

Nie było możliwości, by Komenda dotarł tej nocy do oddalonych od Wrocławia o 25 kilometrów Miłoszyc

Nie miał prawa jazdy, a tak długa nieobecność zwróciłaby uwagę. Biernat postanowił zająć się sprawą, uzyskał nawet zgodę od przełożonych. Kiedy jednak poinformował o swoich odkryciach, jego opinię zbagatelizowano.

Im więcej Biernat przeglądał dokumentów, tym więcej niezgodności zaczął zauważać

W końcu prokuratorowi zakazano dalszej pracy nad sprawą i odebrano dokumenty dotyczące śledztwa. Podobno usłyszał także, że może ściągnąć kłopoty na wiele odkryć, więc o całej sprawie i swoich odkryciach powinien zapomnieć.

Biernat jednak nie dał za wygraną. W 2016 roku zmienili się jego przełożeni i mężczyzna interweniował kolejny raz

Wtedy sprawę potraktowano na poważnie i ponownie wszczęto śledztwo. Dzięki temu Komenda w końcu odzyskał wolność.

”W tej sprawie, o czym wiemy na pewno, doszło do poważnych błędów i do braku wystarczającej staranności, mówiąc bardzo oględnie, i braku profesjonalizmu ze strony prowadzących to postępowanie organów ścigania i prokuratury. Dalsze tego skutki były takie, że kolejne instancje sądowe wydawały wyroki skazujące niewinnego człowieka, włącznie z Sądem Najwyższym” – poinformował Zbigniew Ziobro

Nic jednak nie zwróci niesłusznie skazanemu straconych w więzieniu 18 lat. Niewinny Komenda przeżył tam prawdziwy horror

Może Cię zainteresować

zamknij