×

Kilka sposobów na to co zrobić, żeby nie zasnąć

Niekiedy zdarzają się nam sytuacje, które wymagają od nas bezwzględnie świeżego umysłu. Wielu z nas nieraz miało problem ze skupieniem uwagi, zwłaszcza kiedy byliśmy zmęczeni. Jeżeli przed nami dyżur lub lub długa jazda samochodem, koniecznie powinniśmy zapoznać się ze wskazówkami, które podpowiedzą nam co zrobić, żeby nie zasnąć. Pamiętajmy, że drzemka może w pewnych sytuacjach stać się dla nas poważnym problemem.

Co zrobić, żeby nie zasnąć za kierownicą?

Jeżeli przed nami długa jazda samochodem powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Nawet kiedy jedziemy sami musimy być świadomi, że chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Dzień przed planowaną podróżą zadbajmy o to, żeby dobrze się wyspać. Każdy z nas może się skupić do pewnego momentu, jednak nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez snu. W pewnym momencie nasz organizm powie nam stop. Zróbmy wszystko, żeby sytuacja ta nie miała miejsca wtedy, kiedy akurat jesteśmy w trasie. Co zrobić, żeby nie zasnąć podczas jazdy samochodem, która ma miejsce w nocy lub bardzo wczesnych godzinach? Wiele może tu zdziałać kawa, choć znacznie lepszym pomysłem jest yerba mate, po której poziom kofeiny będzie się utrzymywał w naszym organizmie na stabilnym poziomie. Przed jazdą warto jest zjeść pożywny posiłek. Pamiętajmy jednak, żeby nie był on zbyt obfity, ponieważ to może wywołać dodatkową senność. Kiedy już jesteśmy w samochodzie powinniśmy zadbać o odpowiednią muzykę. Powinny być to zdecydowanie żywe rytmy, które podziałają na nas pobudzająco. Jeżeli jedziemy w towarzystwie, poprośmy naszego współpasażera o rozmowę. Dyskusja na pewno nie pozwoli nam myśleć o zmęczeniu.

Warto jest zdawać sobie sprawę, że każdy z nas ma pewną granicę wytrzymałości, której nie jest w stanie przeskoczyć. Jeżeli przejechanie naszej trasy zajmie nam wiele godzin, nie próbujmy jechać dłużej niż naprawdę jesteśmy w stanie. Co zrobić, żeby nie zasnąć w dłuższej trasie? Po prostu podzielić ją na mniejsze odcinki. Warto sprawdzić, czy na naszej drodze znajdziemy hostele lub noclegi i zarezerwować sobie miejsce. Nazajutrz wstaniemy wypoczęci i gotowi do dalszej jazdy. Jeżeli czas nas nagli i nie mamy możliwości zatrzymywania się na nocleg, zabierzmy ze sobą drugiego kierowcę. Będzie on prowadził auto w momencie, kiedy my będziemy spać, a następnie się zamienimy. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie, kiedy musimy w krótkim czasie pokonać dłuższą trasę samochodem.

co zrobić żeby nie zasnąć

Co zrobić, żeby nie zasnąć na dyżurze, który trwa całą noc?

Jeżeli pracujemy w nocy, a dodatkowo nasza praca polega głównie na czuwaniu, możemy mieć prawdziwy problem, żeby nie zasnąć w jej trakcie. Jeżeli praca wymaga od nas trzeźwego umysłu, najlepszym rozwiązaniem jest się dobrze wyspać przed jej rozpoczęciem. Łatwiej nam wytrwać w nocnej pracy, jeżeli mamy jakieś zajęcie. Kiedy w danym momencie nie mamy żadnych konkretnych obowiązków zawodowych powinniśmy pomyśleć o czymś, co mogłoby zająć nasz czas. Dobrze kiedy takie aktywności związane są z naszą pracą. W przeciwnym razie warto jest uzgodnić z naszym pracodawcą, na co możemy sobie pozwolić. Kiedy pracujemy na recepcji i mamy nocny dyżur być może moglibyśmy dyskretnie oglądać telewizję lub czytać książkę. Tego typu czynności sprawią, że czas nie będzie się nam nadto dłużył, a dodatkowo nie zaśniemy na dyżurze. Ponadto zawsze warto się wspomagać napojami zawierającymi kofeinę. Zamiast kawy i napojów energetycznych warto jest wybierać zieloną herbatę lub silniej działającą yerba mate.

Może Cię zainteresować

zamknij