×

Do USA polecimy bez wiz od nowego roku. Ale warto mieć przy sobie gotówkę na lotnisku

Wczoraj ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher, zdradziła, kiedy Polacy polecą do USA bez wiz. Jej zdaniem do końca tego roku uda się przeprowadzić wszystkie procedury. Dlatego już w 2020 roku powinniśmy polecieć do USA bez wiz. Czy na pewno tak będzie, nie ma jeszcze stuprocentowej pewności, jednak trzymamy kciuki. W końcu niejeden z nas marzy o podróży do tego kraju. Warto wiedzieć jednak o jednej bardzo ważnej rzeczy.

Kiedy Polacy polecą do USA bez wiz?

W piątek Biały Dom ogłosił, że Polskę nominowano do ruchu bezwizowego. Jednak nie stanie się to oczywiście tak od razu. Wszystko wymaga przecież procedur. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymusza, aby rząd przeprowadził je wszystkie, nim sfinalizuje przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. Dyplomaci z amerykańskiej ambasady podkreślili, że może minąć trochę czasu, nim wszystko zostanie zapięte na ostatni guzik.

Georgette Mosbacher w poniedziałek rozmawiała z dziennikarzami. Jej zdaniem wszystkie formalności uda się zakończyć tuż przed końcem bieżącego roku. Ambasador USA dodała też, że jest to „najostateczniejsza data”.

2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz. (…)Kiedy to zostanie zakończone, sekretarz ds. bezpieczeństwa wewnętrznego prześle notę doradczą do Kongresu Stanów Zjednoczonych mówiącą, że Polska spełniła wszystkie wymogi i może dołączyć do Programu Ruchu Bezwizowego

Kiedy Polacy polecą do USA bez wiz, mogą się bardzo rozczarować

Oczywiście ruch bezwizowy do USA niestety wcale nie oznacza, że każdy z naszych rodaków będzie mógł wjechać do tego kraju. Prawda jest taka, że ostateczną decyzję o tym, kogo wpuścić do Stanów podejmować będą urzędnicy imigracyjni i to już na lotnisku. Właśnie tak jak to było do tej pory. Po prostu każdy z nas będzie musiał przejść krótką rozmowę z urzędnikiem. Dlatego pamiętajcie, że z wizą czy też bez, jeśli nie spodobacie się urzędnikowi, będziecie musieli wrócić do Polski najbliższym możliwym samolotem. Dlatego miejcie przygotowaną gotówkę na bilet powrotny, zanim jeszcze wyruszycie w podróż życia.

Kiedy Polacy polecą do USA bez wiz

Kto na pewno nie wjedzie do USA?

Są osoby, które na pewno nie wjadą do USA. Jakie? Nasi rodacy, którzy po 1 marca 2011 roku wyjeżdżali do Korei Północnej, Iranu, Iraku, Libii, Somalii, Sudanu, Syrii lub Jemenu. Oni z pewnością mogą zapomnieć o takiej wycieczce.

Roman Rewald, członek Rady Dyrektorów Amerykańskiej Izby Handlowej podkreślił też w rozmowie z portalem money.pl bardzo istotną rzecz:

To jest tak naprawdę zniesienie promesy wizy, którą wydawały konsulaty, bo sama wiza jest wydawana na granicy. Jeżeli się okaże, że ktoś wjeżdża w celach innych niż turystyczne, może zostać cofnięty. Jeśli się okaże, że ktoś jedzie jako turysta, a chce pracować, zostanie aresztowany na granicy. Zamknął go w celi na noc i wsadzą w najbliższy samolot do Polski

To jak wybieracie się do USA po nowym roku?

Polecane