×

Nie będziesz już potrzebować wizy, by lecieć do USA. Trump dotrzymał słowa

Na ten moment czekało wielu Polaków! Donald trump podpisał dokument, na mocy którego do USA z Polski polecimy bez wizy. Co wpłynęło na taką decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych? Okazuje się, że jako kraj spełniliśmy jeden z podstawowych warunków. Wiadomo już, kiedy do USA będziemy mogli polecieć bez wizy.

Do USA z Polski polecimy bez wizy

Polska znalazła się w programie ruchu bezwizowego do USA. Jak to możliwe? Odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wizy B1/B2 w okresie od 1 października do 30 września (okres amerykańskiego roku budżetowego), nie może być wyższy niż 3 procent. Jak się już domyślacie w tym roku po raz pierwszy w przypadku Polski było to mniej i wynosiło 2,8 procent.

Visa Waiver Program

Visa Waiver Program to nic innego, jak program ruchu bezwizowego, dzięki któremu obywatele będą mogli podróżować do USA w celach turystycznych i służbowych bez konieczności posiadania wizy. Taka możliwość ma się tyczyć jednak tylko i wyłącznie pobytów do maksymalnie 90 dni. Rozwiązanie idealnie sprawdzi się więc dla osób, które wyjeżdżają rzadko albo muszą pilnie udać się do Stanów Zjednoczonych. Jedynym warunkiem będzie prosta rejestracja w elektronicznym systemie autoryzacji podróży z ang. Electronic System for Travel Authorization.

Wiza, która wciąż będzie obowiązywać

Warto wiedzieć, że Polacy wciąż będą mogli ubiegać się o wizę, co będzie konieczne w przypadku dłuższych wyjazdów. Opłata, którą należy uiścić przy ubieganiu o pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy USA, wynosi 160 dolarów, czyli ok. 600 złotych i jest taka sama bez względu na rodzaj wizy o jaką się ubiegamy. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet jeśli wniosek zostanie odrzucony, wpłacone pieniądze nie zostają zwracane.

Kiedy do USA bez wizy?

Do Stanów Zjednoczonych bez wiz polecimy dopiero latem 2020 roku. Powodem są amerykańskie procedury, które mają zakończyć się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Wprowadzenia Polski do programu Visa Waiver zostanie ogłoszone przez prezydenta Donalda Trumpa przy okazji jego wizyty w Polsce. Według wcześniejszych deklaracji wizyta miała się odbyć jeszcze jesienią tego roku.

Na chwilę obecną około czterdziestu krajów na świecie może odwiedzać USA w ramach ruchu bezwizowego Visa Waiver Program

To kto z Was już planuje podróż do USA? ?

_______________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij