×

Czternasta emerytura nie dla każdego. Nie dostanie jej Jarosław Kaczyński

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej dodatkowe świadczenie dla emerytów. Okazuje się, że Jarosław Kaczyński nie dostanie „czternastki”.

Czternasta emerytura nie dla każdego

Rządowy projekt dotyczący tzw. „czternastej emerytury” wprowadza wypłatę dodatkowego jednorazowego świadczenia pieniężnego. Na podobnej zasadzie działa „trzynasta emerytura”. Jednakże tym razem rząd zdecydował się wprowadzić pewne ograniczenie w wypłacie świadczenia. Chodzi o kryterium dochodowe.

W środę (20 stycznia) rano, posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli zmian w tym programie. Dlatego złożyli poprawkę, która zakłada zniesienie limitu wynoszącego 2900 zł. Gdyby taka zmiana zyskała poparcie parlamentarzystów, wszyscy seniorzy, bez względu na wysokość emerytury lub renty, dostaliby czternastą emeryturę.

Projekt rządowy dzieli świadczeniobiorców na lepszych gorszych. Premiuje tych, którzy nie pracowali. Wprowadzając próg dochodowy w wysokości 2900 zł odbieracie godność emerytom i rencistom, którzy ciężko pracowali przez całe życie.

– mówiła w Sejmie posłanka KO, Joanna Frydrych.

Jednakże głosami PiS poprawka została utrącona. Sejm zdecydował, że czternastki mają być wypłacane tak, jak założył to rząd.

Jarosław Kaczyński nie dostanie czternastki

Według założeń rządu, w pełnej wysokości czternastą emeryturę mają dostać osoby ze świadczeniami do 2900 zł brutto. Im wyższa emerytura, tym wysokość świadczenia będzie zmniejszana (na zasadzie „złotówka za złotówkę”). Ekstra dodatku nie dostaną osoby z emeryturami i rentami powyżej 4150 zł.

Jak przypomina SuperExpress, do grona najbogatszych emerytów w Polsce zalicza się prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Polityk otrzymuje co miesiąc (wedle ostatniego oświadczenia majątkowego) ok. 7,7 tys. zł emerytury.

Na szczęście prezes będzie mógł liczyć na „trzynastkę”. Ten dodatek będzie bowiem wypłacany wszystkim emerytom, bez względu na to, jakiej wielkości mają świadczenie.

– zauważa SE.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed, w rozmowie z Money.pl oznajmił, że na wypłatę „czternastki” rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Szwed zapewnił, że pieniądze na ten cel są zagwarantowane w Funduszu Solidarnościowym:

Zakładamy, że niespełna 8 mln osób skorzystałoby z pełnej dopłaty. Około 1,1 mln byłoby objęte mechanizmem złotówka za złotówkę. Około 500-600 tys. osób w tym przypadku nie nabyłoby prawa do dodatkowego świadczenia, to są te osoby, które mają najwyższe emerytury.

Dodał także, że na wypłatę trzynastych i czternastych emeryturę rząd zagwarantował ponad 23 mld zł.

Źródła: www.money.pl, www.se.pl, www.fakt.pl
Fotografie: Pixabay, Facebook, pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij