×

Będą kolejne podwyżki emerytur? Nawet 2700 złotych więcej i czternastki!

Nie jest tajemnicą, że przeciętny polski rencista czy emeryt pobiera świadczenia, które można uznać za głodowe. Biorąc pod uwagę wydatki na rachunki, jedzenie i lekarstwa, standard życia seniora przypomina survival i próbę przetrwania „do pierwszego”. Ceny wielu produktów wzrosły, ale czy będą kolejne podwyżki emerytur? Jeśli zapowiedzi rządu się sprawdzą, w przyszłym roku emeryci mogą otrzymać nawet 2700 zł więcej, a do tego nie tylko trzynastkę, ale i… czternastkę!

Waloryzacja 2021. Będą kolejne podwyżki emerytur?

W 2021 roku rząd planuje waloryzację kwotowo-procentową, nie niższą niż 70 zł brutto, czyli 57 zł na rękę. Podwyżka świadczeń będzie dotyczyć wszystkich tych, którzy pobierają emerytury wyższe niż 1200 zł brutto, ale niższe niż 2160 zł. U emerytów, u których świadczenie przekracza tę kwotę (jak szacują eksperci jest ich mniej niż 3 proc.) emerytury będą rosnąć procentowo.

Największą różnicę poczują ci emeryci, którzy pobierają świadczenie minimalne. W ich przypadku podwyżka wyniesie przynajmniej 100 zł brutto, czyli 82 zł na rękę.

Trzynastki i czternastki

Chociaż prognozy na kolejny rok nie są kolorowe, pomimo kryzysu wszystkie osoby, które na dzień 31 marca 2021 r. będą mieć prawo do wypłaty renty lub emerytury, otrzymają również trzynastkę. Wyjątek stanowią ci, którzy dorabiają do świadczeń i mają zawieszone wypłaty.

Przypomnijmy – wartość trzynastki jest równa kwocie minimalnej emerytury, która w następnym roku prawdopodobnie będzie wynosić co najmniej 1300 zł brutto. Wszyscy emeryci otrzymają takie samo świadczenie, niezależnie od wysokości ich emerytury czy renty.

Rząd idzie o krok dalej i obiecuje, że w przyszłym roku emeryci mogą liczyć również na wypłatę czternastek (wystarczy spełnić to samo kryterium, co w przypadku trzynastki).

W przypadku przyznawania czternastek, zasada będzie prosta – im więcej wypłaca ZUS, tym mniejsza wysokość świadczenia. Pełna czternastka (w wysokości najniższej emerytury – 1063 złote netto) trafi do osób, których emerytury i renty nie przekraczają 2500 netto miesięcznie.

Proporcjonalnie mniejsze czternastki trafią do tych, których miesięczne świadczenia przekraczają wspomnianą kwotę (dotyczy wyłącznie osób, które mają nie więcej niż 4200 zł brutto emerytury lub renty miesięcznie).

O ile „13” prawdopodobnie trafią do emerytów w kwietniu 2021 roku, o tyle wypłaty „14” można się spodziewać dopiero w listopadzie.

Jak podaje „Fakt”, jeśli zapowiedzi rządu się sprawdzą, do kieszeni emerytów popłynie nawet 30 miliardów złotych.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij