in

Jak golić pachy – gładko i bez podrażnień?

Golenie to nieco uciążliwa rutynowa, codzienna czynność. W odróżnieniu od golenia nóg czy twarzy golenie pach w zasadzie jest równie popularne u mężczyzn jak i u kobiet. Gładkie pachy rzeczywiście dobrze prezentują się zarówno w sukience jak i wyciętej koszulce. Niestety często golenie pozostawia wiele do życzenia. Pachy mają bardzo delikatną skórę, łatwo ją podrażnić. Często zamiast gładkiej powierzchni mamy po goleniu krostki, zaczerwienienia czy czarne kropki. Na szczęście jeśli wiemy jak golić pachy bez podrażnień efekt jest zadowalający. Należy tylko przestrzegać kilku zasad, szczególnie jeśli golimy pachy maszynką. Ten sposób golenia jest najpopularniejszy i ma wiele zalet: jest szybki, tani (różnice zależą od wyboru maszynki oraz preparatów do golenia), dostępny i bezbolesny. Są też oczywiście minusy – efekt jest krótkotrwały (zależy od tempa wzrostu włosów i tego jak silny jest zarost) i łatwo o podrażnienia a nawet skaleczenia skóry.

jak golić pachyUdostępnij

Krok pierwszy – oczyść skórę

Zanim przystąpimy do golenia maszynka należy po prostu dokładnie umyć skórę pach, by pozbyć się z niej nie tylko potu le także resztek kosmetyków (na przykład dezodorantu) oraz tłuszczu. Te wszystkie pozostałości mogą utrudnić zabieg depilacji oraz wpłynąć na wystąpienie podrażnień.

Krok drugi – odpowiednie przygotowanie skóry

Poza oczyszczeniem skórę należy zwilżyć wodą i rozprowadzić preparat dedykowany do golenia. By były gładkie i nie podrażnione nie należy nigdy golić pach „na sucho”. To jaki rodzaj preparatu wybierzemy powinno zależeć tylko od naszych preferencji i potrzeb. Przed pierwszym użyciem warto wykonać próbę alergiczną. Preparaty mają dodatkowe właściwości i możemy wybrać takie jakich potrzebujemy: na przykład: nawilżające, odżywcze czy łagodzące. Preparaty mają za zadanie zmiękczenie skóry i włosów co ważne jest szczególnie przy mocniejszym zaroście. Poprzedzenie depilacji kilkunastominutową, ciepła kąpielą też znacznie ułatwi golenie.

Krok trzeci – odpowiednia maszynka

Jeśli decydujemy się na golenie maszynką a nie depilatorem mamy do wyboru zwykłe maszynki jednorazowe, maszynki z wymiennymi końcówkami oraz maszynki elektryczne. Warto wybrać „jednorazówki” z paskiem z substancją nawilżającą, które zmienia kolor gdy należy ją już wymienić. Ale unikać podrażnień należy utrzymywać maszynkę w higienie i absolutnie używać tylko własnej.

Krok czwarty – technika

Najwygodniej golić pachy unosząc rękę. Wówczas skóra jest maksymalnie napięta i unikamy ryzyka zacięć. Generalną zasadą by pachy były gładkie i aby uniknąć czerwonych krostek (skutków zapalenia mieszków włosowych) należy golić pachy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Problem polega na tym, że u wielu osób włosy pod pachami rosną w różnych kierunkach dlatego wygodnie jest golić się przed lustrem.

Krok piąty – czyli zakończenie

Rady z tego punktu mogą się wydawać oczywiste ale okazuje się, że wiele osób tak nie robi i naraża się na podrażnienia. Po pierwsze należy bardzo starannie zmyć preparat do golenia, a potem delikatnie ale dokładnie osuszyć miejsce golenia. Aby ogolić pachy bez podrażnień należy co najmniej godzinę po depilacji wstrzymać się z używaniem dezodorantów.

Fotografie: pixabay.com