×

Jak głosować korespondencyjnie? Gdzie i kiedy zgłosić chęć oddania głosu?

Jak głosować korespondencyjnie? W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wybory prezydenckie odbędą się metodą mieszaną. Obok tradycyjnego głosowania w lokalach wyborczych, będzie można oddać głos w trybie korespondencyjnym. Dziś jest ostatni dzień, by zgłosić taki zamiar. Podpowiadamy, jak zarejestrować się i zagłosować nie wychodząc z domu.

Ostatni dzień rejestracji

Każda osoba posiadająca prawa wyborcze, bez względu na wiek, stan zdrowia czy jakiekolwiek inne czynniki, może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyznaczonych na 28 czerwca wyborach prezydenckich. Rejestracji dokonujemy przez internet do 16 czerwca. Czyli dzisiaj jest ostatni dzień, by zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego.

Wyjątkiem mogą być obszary, gdzie wystąpi nagłe pogorszenie sytuacji epidemiologicznej. W takiej sytuacji zostaną one decyzją Państwowej Komisji Wyborczej objęte głosowaniem wyłącznie korespondencyjnym. Taka decyzja musi być wydana najpóźniej do 22 czerwca.

Pozostali wyborcy mogą podjąć decyzję w sprawie głosowania korespondencyjnego do dzisiaj, 16 czerwca i potwierdzić ten zamiar na stronie www.gov.pl w pięciu prostych krokach.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego

1. Po otwarciu strony, w zakładce „dla obywatela” wybieramy zakładkę „meldunek i wybory”.

2. Tam znajdziemy link „zgłoś chęć głosowania korespondencyjnego (dla osób mieszkających w Polsce)”. Logujemy się używają profilu zaufanego lub e-dowodu. Następnie potwierdzamy prawdziwość podanych danych (nazwisko i imiona, numer PESEL, datę urodzenia, imię ojca i dane kontaktowe).

3. Kolejnym krokiem jest podanie adresu. Domyślnie w formularzu pojawi się nasz adres zameldowania, ale nie musimy koniecznie głosować pod tym adresem. Możemy wnioskować o przesłanie pakietu wyborczego na dowolny adres, ale tylko pod warunkiem dopisania się do rejestru wyborców w miejscu, w którym chcemy głosować. W takim przypadku należy zmienić adres, pod którym chcemy odebrać pakiet wyborczy.

4. Następnie wybieramy urząd, w którym jesteśmy wpisani do rejestru wyborców i do którego kierujemy swoje zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego.

5. Następnie sprawdzamy swoje dane, podpisujemy podpisem zaufanym i wysyłamy do urzędu, w którym jesteśmy zarejestrowani jako wyborcy.

Jak głosować korespondencyjnie?

Warto pamiętać, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego wymaga akceptacji urzędnika. Jeśli stwierdzi jakieś błędy lub niedopatrzenia, skontaktuje się z nami. Dlatego trzeba regularnie sprawdzać skrzynkę mailową oraz skrzynkę w systemie ePUAP. Na ewentualne uzupełnienie zgłoszenia ustawodawca przewidział tylko jeden dzień. 

Pakiet wyborczy powinniśmy otrzymać do wtorku 23 czerwca. Wszystkie podane wyżej terminy nie dotyczą osób, które pomiędzy 16 czerwca a dniem wyborów znajdą się na kwarantannie. W ich przypadku termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego został wydłużony do 23 czerwca. Osoby, które zostaną objęte kwarantanną między 23 czerwca a dniem wyborów, mają czas na zgłoszenie do 26 czerwca.

Wszyscy głosujący korespondencyjnie muszą oddać wypełnione pakiety wyborcze do 26 czerwca. Jeśli ktoś nie zdąży, albo się rozmyśli, a nie jest zakażony ani objęty kwarantanną, może oddać głos tradycyjnie, w swoim okręgu wyborczym.

Tutaj jest akurat pewien haczyk. Ustawa wyborcza ogranicza ewentualną możliwość zmiany zdania pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich. To oznacza, że jeśli w pierwszej turze oddamy głos korespondencyjnie, to w drugiej pakiet wyborczy znów zostanie wysłany na adres podany w zgłoszeniu.

Z kolei jeśli w pierwszej turze zagłosujemy w lokalu wyborczym, a w drugiej będziemy chcieli jednak korespondencyjnie, to ze zgłoszeniem tego zamiaru musimy zdążyć do 29 czerwca.

Z tego wymogu zwolnione będą osoby przebywające w izolacji. One będą mogły zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w drugiej turze do 7 lipca, a ci, którzy zostaną objęci kwarantanną po tej dacie – do 10 lipca.

Źródła: businessinsider.com.pl, www.gov.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), GOV

Może Cię zainteresować