×

Kolejny dodatek do odebrania. Duża suma należy się wielu Polakom

Od 1 grudnia 2022 wystartowało składanie wniosków o dodatek elektryczny, a potrwa do 1 lutego 2023. Co należy zrobić by uzyskać nawet 1500 zł? Kto może ubiegać się o tę dotację? Podpowiadamy poniżej.

Dodatek elektryczny 2022

W ramach ustawy, która chroni polskie rodziny przed rosnącymi cenami prądu, wprowadzono jednorazowy dodatek elektryczny. Przysługuje on gospodarstwom domowym, których podstawowym źródłem ogrzewania nieruchomości jest zasilane prądem ( w tym pompy ciepła). Istotne jest, że mogą się o niego starać tylko rodziny, które wcześniej zgłosiły główne źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wnioski należy złożyć od 1 grudnia 2022 roku do 1 lutego 2023 roku.

Obowiązuje prosta zasada: jeden adres zamieszkania to jeden dodatek elektryczny. Nie przysługuje on gospodarstwom, które mają założoną instalację fotowoltaiczną. Nawet, jeśli panele połączone są z pompą ciepła. Dodatkowo, nie mogą z niego korzystać rodziny, które wcześniej złożyły już podanie o dopłatę do innego opału. Na jaką kwotę możemy dokładnie liczyć?

Pixabay

Pixabay

Jaką kwotę dofinansowania rachunków za prąd można dostać od rządu?

Dodatek do energii elektrycznej jest świadczeniem jednorazowym. Ustawa przewiduje dwa progi dopłat:

  • 1 000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie,
  • 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie – warunkiem otrzymania dopłaty jest dołączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za rok 2021.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek do energii

Wniosek o dodatek elektryczny należy złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby starającej się o niego. W oświadczeniu trzeba powiadomić o wszystkich członkach gospodarstwa domowego. Należy podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, numer dokumentu tożsamości i numer rachunku bankowego, na który mają zostać przelane pieniądze. Przede wszystkim trzeba podać rodzaj źródła ciepła (ogrzewanie elektryczne, pompa ciepła, bojler elektryczny).

Wniosek można złożyć również poprzez ePUAP i Profil zaufany.

Należy zalogować się do portalu e-PUAP. Następnie wybrać z katalogu spraw: „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”. Wybrać adres odpowiedniego urzędu i rodzaj pisma. Załączyć pobrany z sieci i wypełniony wniosek. Podpisać go elektronicznie i wysłać

–sugeruje muratorplus.pl.

Źródła: www.tokfm.pl, www.o2.pl
Fotografie: pixabay

Może Cię zainteresować