×

Tego nie wiecie o Adamie Małyszu. Mowa o religii, jaką wyznaje

Czego nie wiecie o Adamie Małyszu to religia, jaką wyznaje. Podobnie, jak wielu mieszkańców Wisły, nie jest katolikiem.

Wybitny sportowiec

Adam Małysz, pierwszy polski skoczek narciarski, który zdobył cztery medale olimpijskie i cztery razy wygrał Puchar Świata, zakończył karierę sportową w sezonie 2010/2011, jednak nadal jest niezwykle ważną postacią w świecie sportu.

Jego niewątpliwą zasługą jest to, że Polska zbudowała liczącą się w Pucharze Świata reprezentację skoczków. Za jego czasów Polacy mieli szanse jedynie w konkurencjach indywidualnych, gdzie wynik zależał od Małysza. W konkursach drużynowych skakał on i trzech, wyraźnie słabszych kolegów z reprezentacji, których nazwiska mało kto jeszcze pamięta.

Infrastruktura sportowa była w opłakanym stanie. Skoczkowie nie mieli gdzie trenować. To właśnie Małysz wychodził i wybłagał u kolejnych rządów i samorządowców fundusze na odbudowę skoczni w Wiśle-Malince i modernizację Wielkiej Krokwi w Zakopanem po tym, gdy straciła homologację FIS i wypadła z Pucharu Świata. Za to Małysz otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Zakopanego.

Za wybitne osiągnięcia sportowe został trzykrotnie odznaczony Orderem Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP i czterokrotnie został uznany za najlepszego sportowca w plebiscycie Przeglądu Sportowego. Nie brakuje opinii, że może być on najwybitniejszym polskim sportowcem pierwszej dekady XXI wieku.

Od 2016 roku pełne stanowisko dyrektora koordynatora ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim.

Czego nie wiecie o Adamie Małyszu…

Prywatnie jest żonaty od 24 lat z Izabelą Polok. Ich ślub odbył się w ewangelickim kościele pw. apostołów Piotra i Pawła w Wiśle.

Małysz bowiem, jak wielu mieszkańców Wisły, jest protestantem, a konkretnie luteraninem. Nigdy się tego nie wypierał, ani też szczególnie nie obnosił. Trudno się dziwić, polskość tak bardzo kojarzy się z katolicyzmem, a Kościół Katolicki ma tak silne wpływy na politykę, że w zasadzie praktycznie współrządzi, więc większość ludzi intuicyjnie zakłada, że skoro ktoś jest Polakiem, to również katolikiem.

Tymczasem najliczniejszy w Polsce kościół protestancki, czyli luteranie, do których należy Małysz, liczy ponad 87 tysięcy wiernych. Do znanych polskich protestantów należą także skoczek narciarski Piotr Żyła, pisarz Jerzy Pilch i były premier Jerzy Buzek.

Luteranom z katolikami nie zawsze było po drodze, głównie z powodu rozbieżności opinii na temat roli papieża. Luteranie nie uznają go za głowę kościoła, za co byli przez katolików paleni na stosach. Historia luteranizmu sięga 1517 roku, gdy niemiecki mnich Marcin Luter sprzeciwiający się praktyce sprzedaży odpustów, zawiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, w których nie zaatakował samego odpustu, lecz wyjaśniał jego znaczenie oraz istotę pokuty. Katoliccy hierarchowie mieli do niego duży żal o otwartą krytykę ich dochodowego biznesu i dali temu wyraz wytaczając Lutrowi proces o herezję.

Na szczęście to już przeszłość i obecnie katolicy z luteranami dogadują się całkiem dobrze, czego dowodzi choćby małżeństwo Adama i Izabeli Małyszów. Jak ujawniła w jednym z wywiadów córka pary, Karolina Małysz, takie różnice nikomu w rodzinie nie przeszkadzają:

Ja i moi rodzice mamy przy sobie różańce, choć przecież tata jest innego wyznania. To dla nas symbol. Pomaga nam wierzyć w to, że niezależnie od wszystkiego, będzie dobrze.

Źródła: www.o2.pl, pl.wikipedia.org

Może Cię zainteresować

zamknij