×

Kim była Cesária Évora? Google Doodle upamiętnia „Bosonogą Divę”

Kim była Cesária Évora? Google Doodle upamiętnia znakomitą artystkę. Własnie dziś „Bosonoga Diva” obchodziłaby swoje 78. urodziny. Właśnie dlatego najsławniejsza przeglądarka postanowiła ją uhonorować na swój sposób.

Bez dwóch zdań Cesária Évora była artystką światowej klasy, którą pokochały tłumy! Gwiazda przyszła na świat w Mindelo na wyspie São Vicente u wybrzeży Afryki Zachodniej 27 sierpnia 1941 roku. W wieku 10 lat trafiła niestety do sierocińca.

Cesária Évora - Google Doodle przypomina

Cesária Évora – Google Doodle przypomina o wielkiej wokalistce

Jej muzyczna droga zaczęła się bardzo niepozornie. Pierwsze koncerty dawała w barach i na statkach wycieczkowych już w wieku 16 lat. Później, jeszcze jako nastolatka, nagrała kilka utworów dla radia. Jej talent został doceniony i dwa z nich zostały wydane nawet w Europie.

Niestety, nie była w stanie utrzymać się jedynie ze śpiewu. Dlatego zmuszona była zrezygnować z kariery muzycznej na wiele lat.

Cesária Évora - Google Doodle upamiętnia gwiazdę

Gdy miała 40 lat Cesária Évora wyjechała do Portugalii. Tam jej głos zrobił ogromne wrażenie na Josè Da Silvie, organizatorze koncertów. Postanowił zaprosić ją do Francji i w tym kraju artystka nagrała kilka albumów, a w konsekwencji zyskała światową sławę.

Za album „Voz d’amor” w 2003 roku zdobyła nagrodę Grammy. Jej specjalnością była morna, czyli muzyka pochodząca z Zielonego Przylądka.

Ten przebój na pewno zna większość z Was…

Cesária Évora – Google Doodle upamiętnia gwiazdę o pięknym głowie i dobrym sercu

Zastanawiacie się, dlaczego „bosonoga diva”? Otóż artystka miała zwyczaj występowania na bosaka. Choć wielu to dziwiło, ona właśnie tak czuła się najlepiej.

Oprócz niesamowitego głosu Cesária Évora miała także ogromne serce. Swoją międzynarodową sławę wykorzystywała przede wszystkim do tego, aby pomagać innym. Była m.in ambasadorem Światowego Programu Żywnościowego ONZ.

Polecane