×

Płonie już nie tylko Amazonia. Zdjęcia pokazują olbrzymią skalę pożaru

Od kilku tygodni płoną płuca świata – w płomieniach stanęły lasy w Amazonii, które dostarczają do atmosfery około 20% tlenu. Taka kolej rzeczy może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. W końcu to wspomniane lasy stanowią rezerwuar bioróżnorodności roślin, zwierząt, a przede wszystkim odgrywają bardzo istotą rolę w globalnym obiegu węgla. Tymczasem okazuje się, że Ameryka Południowa to nie jedyne miejsce, gdzie pożar sieje spustoszenie, które może doprowadzić nas do zagłady. Płonie także Afryka, a w szczególności Angola, Kongo, Tanzania, Demokratyczna Republika Konga oraz Zambia.

Płonie także Afryka, której sporą część stanowią lasy równikowe, zwane również deszczowymi

Temat nie pojawia się póki co w mediach głównego nurtu. Nie mniej jednak w sieci możemy znaleźć już sporo bardzo niepokojących wpisów. Światło na sytuację w południowej Afryce rzucają także informacje, które opublikowane zostały w ramach monitoringu Fire Information for Resource Management System (FIRMS).

Wszyscy skupiają się na Amazonii. Zobaczcie co do ch… dzieje się w Afryce! – pisze jeden z użytkowników Twittera, publikując szokujące zdjęcia satelitarne

Pożary w Amazonii

Pożary lasów deszczowych w Amazonii to nie nowość i o tej porze roku są czymś zupełnie normalnym. Nie mniej jednak w tym roku są one zdecydowanie większe – szacuje się, że o 83 procent większe w porównaniu z tymi z ubiegłego roku. Jak to możliwe? Ekolodzy są niemal pewni, że stoją za tym farmerzy, którzy celowo wzniecają ogień. Chcą w ten sposób zwiększyć terytorium swoich pastwisk i pól uprawnych.

Odzew ze strony świata

W miniony czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w mediach społecznościowych, że pożary w Amazonii zagrażają istnieniu nas wszystkim. Dodał również, że dramatyczna sytuacja powinna zostać przedyskutowana na szczycie grupy G7, który rozpoczął się w sobotę. Tymczasem prezydent Brazylii Jair Bolsonaro stwierdził, że rząd nie ma środków na walkę z żywiołem. Całą sytuacją obwinia natomiast organizacje pozarządowe.

Skala pożaru jest gigantyczna. Chmury dymu widać z kosmosu, a szalejący żywioł może spowodować ekologiczną zagładę. Pytanie tylko, czy na ratunek nie jest już za późno?

Może Cię zainteresować