×

Przez Chiny przeszła potężna burza piaskowa. W kilka sekund „połknęła” miasto

Burza piaskowa w Chinach wywołała niemały chaos. W zaledwie kilka minut niebo stało się żółte i pomarańczowe. Ograniczona była niemal cała widoczność.

Burza piaskowa w Chinach

Jak informują zagraniczne media, burza piaskowa rozpętała się około godz. 15:00 w niedzielę 25 lipca w Dunhuang (północno-zachodnie Chiny). Piasek przykrył całe miasto, zabarwiając niebo na żółto-pomarańczowy kolor oraz ograniczając widoczność – miejscami niemalże do zera!

Na nagraniach zamieszczonych w sieci widać, jak burza piaskowa szybko rozprzestrzenia się po mieście „połykając” budynki i autostrady. Główna droga ekspresowa została zamknięta. Piaskowej nawałnicy sprzyjał silny wiatr. Jak wynika z danych ze stacji, jego porywy przez kilka godzin osiągały 65 km/h.

Zagraniczne media podają, iż burza piaskowa pokryła Dunhuang w ciągu zaledwie 5 minut, a wysokość ściany piasku przekraczała 100 m.

„Powódź tysiąclecia” w Chinach

Tymczasem centralna część Chin zmaga się z ogromnymi powodziami. Okrzyknięto je „powodziami tysiąclecia”. Jak informowały zagraniczne media, w zeszłym tygodniu woda wdarła się do tuneli metra, a także do pociągu, w którym byli ludzie. Pasażerowie stawali na siedzeniach, aby utrzymać głowy nad powierzchnią.

Władze Zhengzhou podały, że z metra uratowano ponad 500 osób.

Byłem naprawdę przerażony, ale najbardziej przerażająca była nie woda, ale malejący dopływ powietrza w wagonie.

– napisał w mediach społecznościowych jeden z pasażerów cytowany przez Reuters.

Według oficjalnych informacji chińskich służb, w wyniku powodzi zginęło już co najmniej 73 osób. Prezydent Chin Xi Jinping uznał sytuację za „skrajnie poważną”.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.onet.pl
zamknij