×

Będzie nowe województwo? PiS chce oddzielić stolicę od województwa mazowieckiego

Będzie nowe województwo? Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, jeszcze w lipcu pojawi się projekt ustawy. Natomiast na listopad planowane są wybory w nowych województwach. Skąd ten pośpiech?

„Nie damy oddzielić Warszawy od Mazowsza”

O pomyśle oddzielenia Warszawy od Mazowsza usłyszeliśmy już w 2019 roku, gdy Kaczyński zapowiedział utworzenie 17. województwa. Ta decyzja miałaby zlikwidować problem zawyżania przez stolicę dochodu na mieszkańca w obrębie Mazowsza.

Ponadto, jak podkreślił Jarosław Kaczyński, chodziło również o stosunek poprzedniej władzy do okręgu siedlecko-ostrołęckiego, który miał być nieodpowiedni.

My chcemy, żeby te ziemie się rozwijały, my jesteśmy za polityką zrównoważonego rozwoju i to nie tylko w słowach, ale także w czynach. Robiliśmy to już w czasie naszych poprzednich rządów

– zapowiadał Jarosław Kaczyński.

Innych motywów doszukiwali się przeciwnicy polityczni PiS. Małgorzata Kidawa-Błońska przekonywała, że decyzja jest motywowana politycznie i chodzi jedynie o to, aby PiS mogło wygrać wybory na Mazowszu.

My się nie damy podzielić. Mówicie o tym podziale tylko dlatego, że w inny sposób nie potraficie mieszkańców Warszawy i Mazowsza przekonać do siebie

– skomentowała Kidawa-Błońska podczas konferencji prasowej.

Będzie nowe województwo?

Mimo sporej krytyki, pomysł na oddzielenie Warszawy od województwa mazowieckiego powrócił i wydaje się coraz bliższy realizacji.

Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021‒2027

– cytuje „DGP” jednego z polityków PiS.

Nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty, czyli tzw. obwarzanek.

Nowa koncepcja różni się od poprzedniej tym, że władze nowych województw miałyby zostać wyłonione jeszcze w tym roku (bez okresu przejściowego), co oznacza powstanie nowego sejmiku.

Liczba mieszkańców w dwóch nowych województwach, powstałych w wyniku podziału, wynosiłaby ponad 2,5 mln. W związku z tym w każdym z nich byłoby prawdopodobnie przynajmniej 33 radnych.

PiS kieruje się wyłącznie politycznymi względami

‒ skomentował marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik i zapowiedział, że będzie starał się pomysł zablokować.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij