×

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że powstanie nowe województwo!

Jarosław Kaczyński zapowiedział utworzenie 17. województwa! Prawo i Sprawiedliwość szykuje prawdziwie rewolucyjną zmianę. Chce, aby weszła w życie jak najszybciej. Wszystko przez konkretny problem.

Kaczyński zapowiedział utworzenie 17. województwa!

Prezes PiS zapowiedział wczoraj w Siedlcach, że nastąpi podział obecnego województwa mazowieckiego. Powstaną dwa nowe. Jedno będzie obejmowało wyłącznie Warszawę i okolice, a drugie resztę dotychczasowego województwa mazowieckiego. Skąd taki pomysł? Podobno rozwiąże to problem zawyżania przez stolicę dochodu na mieszkańca w obrębie Mazowsza. Średnie pensje są w nim teoretycznie tak wysokie z powodu dużych zarobków w samej stolicy. Niestety, im dalej od Warszawy, tym gorzej…

Kaczyński zapowiedział utworzenie 17. województwa

Jarosław Kaczyński podkreślił też przykładowo, że stosunek poprzedniej władzy do okręgu siedlecko-ostrołęckiego wcale nie był dobry. Według niego był on często „pomijany”. Dosadnie stwierdził:

My chcemy, żeby te ziemie się rozwijały, my jesteśmy za polityką zrównoważonego rozwoju i to nie tylko w słowach, ale także w czynach. Robiliśmy to już w czasie naszych poprzednich rządów

Prezes partii rządzącej stwierdził na koniec, że zaproponowane przez PiS rozwiązanie jest jedynym, które może ostatecznie wyeliminować ten problem.

Kaczyński zapowiedział utworzenie nowego województwa

Poparł go Jacek Sasin

Dziś rano do zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego odniósł się wicepremier Jacek Sasin. Na antenie Polskiego Radia podkreślił:

W tej kadencji Sejmu doprowadziliśmy do rozdzielenia województwa mazowieckiego na dwa odrębne byty statystyczne. To nie wystarczy, bo w UE panuje zasada, że podmioty statystyczne powinny pokrywać się z podmiotami administracyjnymi. Prowadzimy dyskusję z Komisja Europejską w tej sprawie, w kontekście nowej perspektywy budżetowej. Chodzi o nową perspektywę budżetową i o to, jak będzie traktowane Mazowsze

Według oceny wicepremiera Mazowsze wraz ze stolica są traktowane jako bardzo bogaty region. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Województwo mazowieckie jest bardzo zróżnicowane pod względem zarobków.

Nie możemy uciekać od faktu, że jest to region niezwykle zróżnicowany. Mamy bardzo bogatą Warszawę, nieodstająca od najbogatszych rejonów Unii i resztę województwa. (…) Warszawa różni się diametralnie od Siedlec, od Radomia, od mniejszych miast

Na koniec wicepremier dodał, że opisywany projekt nie jest jeszcze gotowy. Jednak nie ma najmniejszego problemu, aby jak najszybciej powstał.

zamknij