×

Artykuły spożywcze, które zawsze warto mieć w domu nie tylko w czasie epidemii

Obecna sytuacja w kraju i na świecie sprawiła, że spontaniczne wyjście do sklepu jest prawie niemożliwe. Zakupy musimy robić wyposażeni w maseczki ochronne oraz jednorazowe rękawiczki. Najlepiej szybko, bez osoby towarzyszącej i trzymając się, ustanowionych przez rząd, limitów osób, które jednocześnie mogą przebywać w markecie. Po prostu koszmar. Nic więc dziwnego, że kupowanie przez Internet nawet artykułów spożywczych stało się tak popularne. Dostawa żywności do domu lub Paczkomatu to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale i znacznie bezpieczniejsza opcja robienia zakupów. Pozostaje pytanie, co warto kupić?

Zakupy przez Internet

Robienie zakupów przez Internet nie jest czymś nowym. Jednak jeszcze w ubiegłym roku konsumenci zamawiali przede wszystkim: sprzęt AGD/RTV, sprzęt komputerowy, telefony bądź odzież, buty i kosmetyki. Jeśli chodzi o najczęściej wybierane produkty podczas zakupów online, to artykuły spożywcze plasowały się na znacznie niższym miejscu niż obecnie.

Trend ten uległ zmianie wraz z pojawieniem się koronawirusa. Konieczność izolacji, unikanie kontaktów społecznych i zachowywanie wszelkich środków ostrożności w przestrzeni publicznej, stało się nową rzeczywistością. Epidemia zmusiła nas do pozostania w domach, a niektóre działalności gospodarcze zostały zawieszone. Mimo wszystko coś jeść trzeba.

Sklepy spożywcze, chociaż nie zostały zamknięte, działają na zasadach wzmożonego reżimu sanitarnego. Wiąże się to z ograniczeniem w marketach liczby klientów, jednocześnie robiących zakupy i koniecznością zakładania rękawiczek, a także wyznaczeniem specjalnych godzin dla seniorów oraz przerw na dezynfekcje placówek. To wszystko generuje problemy tj. długie kolejki czy brak swobody przy robieniu zakupów.

Nic więc dziwnego, że zaczęliśmy chętniej robić zakupy przez Internet, również te spożywcze. Jest to nie tylko wygodny, ale i najbezpieczniejszy obecnie sposób zaopatrywania się w potrzebne produkty.

Zakupy spożywcze online

Zamawianie żywności przez Internet było możliwe już od dawna – zarówno w kilku sieciach znanych marketów, jak i w tzw. e-sklepach. Jednak wybuch epidemii spowodował, że liczba zamówień wzrosła wielokrotnie, a terminy dostaw znacznie przesunęły się w czasie. Przewidywalny czas realizacji zamówienia w krytycznych momentach wynosił nawet 2 miesiące(!). Wynikało to z braku produktów w magazynach, nadmiernego gromadzenia zapasów przez zamawiających oraz zmiany sposobu robienia zakupów przez wiele osób (z tradycyjnego na online).

Na szczęście niektórzy przedsiębiorcy dostosowali się do obecnej sytuacji na rynku i potrzeb swoich klientów. Najlepszym tego przykładem jest sklep Biuronimo.pl, który rozszerzył swoją ofertę o artykuły spożywcze, aby można było bezpiecznie zamawiać żywność z dostawą do domu lub Paczkomatu.

Musimy mieć jednak na uwadze, że zakupy robione w Internecie będą dostarczone w ciągu 48 godzin. W związku z tym najlepiej złożyć zamówienie z lekkim wyprzedzeniem, czyli zaraz, gdy zauważymy, że kończy nam się cukier, makaron czy inny potrzebny produkt. Warto też rozważyć zakup artykułów w podwójnej ilości, by starczyło ich na dłużej.

Artykuły spożywcze, które zawsze warto mieć w domu

Gromadzenie zapasów kojarzyło nam się do niedawna tylko z okresem przedświątecznym. Teraz głównie z rezygnacją z niepotrzebnych wyjść z domu, co w obecnej sytuacji jest przejawem odpowiedzialności. Im częściej się przemieszczamy, tym większe potencjalne ryzyko kontaktu z koronawirusem, którego następnie możemy przenosić na inne osoby, choćby nieświadomie.

To dlatego robienie zakupów przez Internet jest aktualnie najlepszym rozwiązaniem. W ten sposób ograniczymy kontakt z drugim człowiekiem (minimalizując niebezpieczeństwo zarażenia), a także nie będziemy tracić czasu w kolejkach przed sklepem i do kasy. Kurier nasze zamówienie dostarczy pod drzwi albo (co jest bardziej zalecane) do Paczkomatu.

Jakie produkty warto kupić? Takie, które pozwolą nam przez dłuższy czas nie wychodzić z domu.
To artykuły, które:
– lubimy jeść;
– mają długą datę przydatności do spożycia;
– łatwo można je przechowywać;
– z których szybko da się przyrządzić różne dania.

Lista artykułów spożywczych, które zawsze warto mieć w domu:

1) herbata i kawa

  Tego nigdy nie jest za dużo, a wybór na rynku jest naprawdę szeroki.

2) cukier

  Ewentualnie ksylitol bądź erytrytol albo miód.

3) sól

  Nawet jeśli zabraknie Ci jakiejś przyprawy, szczypta soli nada potrawie smaku.

4) ryż/kasza (np. gryczana, jaglana, pęczak)

  Tak zwane suche, sypkie produkty sprawdzą się do różnego rodzaju zup oraz jako dodatek do drugiego dania, sałatki albo np. faszerowania warzyw.

5) makaron

  Można z nich przygotować zupy, pasty, zapiekanki a w ostateczności zjeść sam makaron skropiony dobrą oliwą.

6) fasola w puszce (lub inne ulubione strączki, jak chociażby ciecierzyca czy soczewica)

  Można zaopatrzyć się w wersję „suchą” tych warzyw. Przechowywanie będzie wygodne, ale przygotowując z nich dania, należy pamiętać o wcześniejszym ich namaczaniu i długim gotowaniu.

7) pomidory w puszcze, kartonie bądź w butelce (krojone lub w formie przecierów)

  Idealne do przygotowania szybkiej zupy, pomidorowego sosu, leczo bądź zapiekanki.

8) drożdże instant lub proszek do pieczenia oraz mąka

  To niezawodny zestaw, gdy w lodówce zostało już tylko światło, a piekarnie są zamknięte.

Warto robić nieco większe zakupy, by codziennie nie chodzić do sklepu. Nie ma jednak potrzeby robić ogromnych zapasów ze strachu przed pustymi magazynami. Jedzenia z pewnością nam nie zabraknie. Dobrym pomysłem jest robienie listy zakupów i zamawianie żywności z dostawą do domu lub Paczkomatu, na przykład raz w tygodniu.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować