×

Jak zrobić dobieranego warkocza?

Fantazyjne upięcia stanowią znakomitą odskocznię od klasycznie rozpuszczonych włosów czy też fryzury typu koński ogon. Sprawdzą się przy każdym typie urody i w każdym wieku. Wystarczy jedynie, byś posiadała odpowiednią długość włosów, pozwalającą na ich zaplatanie. Poniżej przedstawiamy instrukcję jak zrobić dobieranego warkocza krok po kroku.

Warkocz dobierany kontra francuz

Wiele osób myli klasycznego francuza z warkoczem dobieranym. Są one podobne. Jednakże francuza zaplata się, nakładając kolejne pasma na warkocz, zaś warkocza dobieranego zaplatając pasma pod warkocz. Niby subtelna różnica a sprawia, iż splot wygląda zupełnie inaczej. Obydwie te fryzury charakteryzują się nieprzecenioną wygodą (szczególnie podczas upalnych dni) oraz uniwersalnością – idealnie komponują się zarówno z bluzą sportową jak i sukienką wieczorową.

Jak zrobić dobieranego warkocza – krok po kroku

Na początek musisz ustalić jego lokalizację oraz zasięg (gdzie się ma rozpoczynać a gdzie kończyć, czy będzie obejmował całe włosy czy tez tylko ich fragment). U podstawy warkocza wydziel większe pasmo, które podzielisz na trzy mniejsze. One będą stanowiły początek splotu. To, znajdujące się po prawej stronie, zapleć pod środkowe, tak samo postępuj z drugim, skrajnym pasmem. Teraz, do pierwotnie środkowego pasma, należy dobrać nieco włosów, znajdujących się w jego najbliższej okolicy (jeżeli planujesz warkocz częściowy) bądź na całej jego wysokości (w przypadku gdy fryzura ma objąć całą głowę). Analogicznie postępuj z kolejnymi pasmami, znajdującymi się po zewnętrznej części splotu – raz dobierając z prawej strony, raz z lewej. Teraz jeszcze pora na podjęcie decyzji, w którym momencie warkocz będzie się kończył – możesz go bowiem zapleść na części głowy, zakończyć w momencie dojścia do linii zarostu bądź kontynuować do granicy końca kosmyków.

jak zrobić dobieranego

Warkocz dobierany z grzywki

Zapuszczasz grzywkę i nie wiesz jak ją zagospodarować, by przetrwać najbardziej uciążliwą długość? Postaw na warkocz dobierany, wykonany wyłącznie z grzywki. Najlepiej wygląda zapleciony wzdłuż linii czoła – warto pamiętać, by nie dobierać do niego włosów z pozostałej części głowy – gdyż uzyskasz efekt hełmu, w którym nikomu nie jest do twarzy. Ten rodzaj zapięcia szczególnie dobrze prezentuje się, jeżeli zostanie wykonany z boku głowy tzn., jego początek bierze się na wysokości skroni, nad uchem i przebiega przez linię tyłu głowy horyzontalnie, kończąc się pod drugim uchem. Uzyskanie tego efektu jest możliwe tylko w przypadku posiadania na tyle długich włosów, by umożliwiały zebranie ich w jedną, uporządkowana całość.

Dobierany kłos

Bardzo dobrze wygląda także kłos w wariancie dobieranym. Jego zaplecenie jest dość łatwe a efekt wprost zachwycający. Najlepiej wykonywać go, wychodząc bazowo z upięcia typu koński ogon – wtedy znacznie łatwiej można opanować pasma. Całość włosów dzielimy na dwa pasma. Rozpoczynając od prawego, oddzielamy z niego małe pasmo, znajdujące się w prawej krawędzi i przekładamy je pod lewe pasmo. Analogicznie wykonujemy czynność z drugiej strony i powtarzamy je, aż do zakończenia kosmyków. Zależnie od zaplanowanego efektu – można mocniej bądź słabiej dociągać poszczególne pasma – dzięki czemu uzyskamy dopracowaną formę bądź romantyczny, luźny look. Jedno jest pewne, zawsze będziemy wyglądać dobrze.

Polecane

Może Cię zainteresować