×

Nie żyje bohater Powstania Warszawskiego generał Zbigniew Ścibor-Rylski. Miał 101 lat

W czwartek zmarł generał Zbigniew Ścibor-Rylski, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari bohater Powstania Warszawskiego. Miał 101 lat. Informację o jego śmierci podało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czasy II Wojny Światowej

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się w miejscowości Browki. W 1939 roku ukończył szkołę wojskową. Po wybuchu wojny otrzymał stopień podporucznika. Później walczył z Niemcami pod Łęczną, a jakiś czas później próbował przedrzeć się do Rumuni. Niestety, w miejscowości Krzywda został wzięty do niemieckiej niewoli.

W Powstaniu Warszawskim Zbigniew Ścibor-Rylski dowodził kompanią „Motyl”, która należała do batalionu „Czata 49”. Udało mu się przebić z Woli na Stare Miasto, po pewnym czasie też do Śródmieścia i ostatecznie na Mokotów. Generał brał także udział w nieudanym desancie na Plac Bankowy. Za jego odwagę, determinację i wszystkie zasługi otrzymał stopień kapitana. Odznaczono go również Krzyżem Virtuti Militari.

Po wojnie

Po wojnie Ścibor-Rylski przez długi czas nie ujawniał swojego życiorysu. Co prawda zerwał już z działalnością konspiracyjną, ale był świadomym represji, jakie spotykają działaczy Polskiego Państwa Podziemnego. W czasach PRL pracował w Zjednoczonych Zakładach Gospodarczych INCO.

Po upadku komunizmu Ścibor-Rylski był prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Z kolei w latach 2004-2014 pełnił funkcję sekretarza Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był też jednym z inicjatorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oskarżenia o zdradę

W roku 2012 roku Ścibor-Rylski został oskarżony przez prokuratora IPN o współpracę ze służbami komunistycznymi. Generał nie próbował oskarżeniom zaprzeczać, a wręcz przeciwnie. Potwierdził wszystko, jednak zaznaczył, że był „wtyką w bezpiece”. Tę wersję potwierdził wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich – Zbigniew Galperyn. W czasie 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powiedział:

Podtrzymywanie kontaktów generała, jako oficera wywiadu AK z Urzędem Bezpieczeństwa odbywało się na rozkaz i za wiedzą jego przełożonych z konspiracji. Nie była to współpraca z UB. Było to realizowanie rozkazu, a celem było pozyskiwanie informacji ważnych dla byłych żołnierzy AK

Zdążył się pożegnać

W czasie ubiegłorocznych obchodów kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego generał Ścibor-Rylski na Placu Wolności przed Muzeum Powstania Warszawskiego wygłosił wzruszające przemówienie:

Żegnam Was, na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z Wami. Sto lat to wielkie przeżycie. To wielka, największa, jaką człowiek może otrzymać od Boga, radość

Spoczywaj w pokoju Bohaterze!

zamknij