×

8 przedmiotów codziennego użytku, które kiedyś wyglądały trochę inaczej niż dzisiaj

Czasami ciężko wyobrazić sobie, jak nasi przodkowie funkcjonowali bez telefonów i innych udogodnień, których jest pełno w dzisiejszym świecie.

Bez wątpienia jedną z najwspanialszych cech, jaka odróżnia ludzi od świata zwierząt, jest zdolność wyobrażania sobie różnych rzeczy. Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie urządzenie, które ma za zadanie ułatwić nam życie, a następnie robimy wszystko, aby ono powstało.

Każda rzecz miała kiedyś swój początek. Pierwsze komputery, aparaty czy nawet prezerwatywy, były zupełnie inne od tych współczesnych. Czym się różniły?

#1 Komputer

Wikipedia / CNET

Amerykański wynalazca i inżynier z San Jose w Kalifornii, Steve Wozniak, był odpowiedzialny za zaprojektowanie i stworzenie pierwszego na świecie komputera Apple. Powstał on w 1976 roku i utarł drogę komputerom, z których korzystamy do dnia dzisiejszego.

#2 Aparat

Wikipedia / CNET

Według University of Texas, pierwsze zdjęcie zostało zrobione przez Joseph Nicéphore Niépce w latach 1826-1827. Na swojej fotografii uwiecznił widok z okna. Kiedyś był to ewenement. Dzisiaj prawie każdy z nas ma aparat, choćby ten w telefonie komórkowym.

#3 Lokówka do włosów

Wikipedia / BeautyTips

Pierwsze urządzenia służące do kręcenia włosów powstały około 1917 roku. Wymyśliło je dwóch przedsiębiorców, Eugene Suter i Isidoro Calvete. To oni odkryli metodę, dzięki której można było podkręcić włosy za pomocą podgrzewanych cewek. Maszyna, która w tym pomagała, powstała w 1923 roku – wyglądało to tak, jakby kobieta była podłączona do urządzenia czytającego jej myśli. W dzisiejszych czasach metod na podkręcenie włosów jest mnóstwo i żadna z nich nie wygląda na tyle dziwnie, co ta sprzed lat.

#4 Telefon

Wikipedia / GlobalNews

Alexander Graham Bell to twórca pierwszego telefonu. Według Wikipedii, pierwsza centrala telefoniczna została zapoczątkowana przez człowieka o nazwisku Tivadar Puskas pochodzącego z Węgier. W dzisiejszych czasach telefon ewoluował do tego stopnia, że wielu z nas ma problem by się z nim rozstać.

#5 Pralka

Daily Mail / Honda

Według Wikipedii pierwsza pralka powstała w 1796 roku. Jej twórcą był Nathaniel Briggs z New Hampshire. Dzisiaj, aby pralka wyprała ubrania potrzebujemy energii elektrycznej, a nie ogromnej siły rąk kobiety, która zazwyczaj była odpowiedzialna za świeżość i czystość ubrań.

#6 Odkurzacz

Pinterest / Amazon

Pierwszy odkurzacz został wynaleziony w latach 60. XIX wieku. Określenie „odkurzacza” zostało prawdopodobnie wymyślone przez Davida T. Kenney i Huberta Cecil Bootha, natomiast pierwszym producentem tych urządzeń była firma Corinne Dufour z Savannah w stanie Georgia. To oni opatentowali dwie różne konstrukcje. W dzisiejszych czasach jest to sprzęt, bez którego ciężko wyobrazić sobie życie.

#7 Toster

Pinterest / Amazon

Przed wynalezieniem tosterów, ludzie podsmażali kromki chleba nad ogniskiem. Pierwszy elektryczny toster do chleba został wymyślony przez Alana MacMastersa ze Szkocji w 1893 roku. W dzisiejszych czasach bez problemu możemy kupić nowoczesne tostery, dzięki którym przygotujemy nawet hot-dogi!

#8 Prezerwatywa

Prezerwatywa wyglądała kiedyś trochę inaczej niż dzisiaj. Niektóre z pierwszych były wykonane ze skóry jagnięcej, albo jelit zwierząt. Wieki temu stosowanie tego środku antykoncepcji było kontrowersyjne. Mówi się, że dzisiejsze prezerwatywy w 98% zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową i nieplanowaną ciążą. Ich skuteczność jest więc bardzo duża. Ciekawe, czy podobnie było kiedyś.

Może Cię zainteresować

zamknij