×

Codziennie pokonuje pieszo 4,5 km, aby dojść do szkoły. Jego historia wstrząsnęła światem

Wang Fuman, uczeń szkoły podstawowej mieszczącej się w południowo-zachodniej prowincji Junnan, nie bez powodu otrzymał ksywkę „lodowy chłopiec”. Wszystko za sprawą zdjęcia, które błyskawicznie obiegło sieć. Na popularnej w ostatnim czasie fotografii możemy zobaczyć zmarzniętego dzieciaka z różowymi od mrozu policzkami i… lodowatymi włosami!

Jak twierdzi nauczyciel dziecka, Wang ma do szkoły około 4,5 kilometra drogi, którą pokonuje pieszo.

Weibo

Tego dnia temperatura powietrza wynosiła -9 stopni Celsjusza. Kolejne zdjęcie ukazuje dłonie spuchnięte od mrozu dłonie chłopca, które zostały sfotografowane razem z arkuszem egzaminacyjnym.

Weibo

Po tym, jak zdjęcie obiegło świat, do biednej szkoły wpłynęła dotacja w wysokości 300 000 juanów (około 160 000 złotych). Każdy uczeń ma otrzymać po 500 juanów (270 złotych), aby mógł się ciepło ubrać.

Według China Daily, darowizny, które wpłynęły do szkoły sięgnęły aktualnie już ponad 17 milionów juanów, a więc około 9 milionów złotych. Ojciec zmarzniętego chłopca otrzymał natomiast ofertę pracy od jednej z firm budowlanych w swojej rodzinnej miejscowości.

Prezydent Chin, Xi Jinpinga, obiecał, że do 2020 roku zlikwiduje ubóstwo na obszarach wiejskich.

Oficjalne statystyki z 2016 roku pokazały, że około 43,3 miliona mieszkańców wsi żyje na skraju ubóstwa – ich roczne zarobki wynoszą 2300 juanów (około 1200 złotych). Dzieje się to w kraju, który liczy 1,4 miliarda ludzi!

W przyszłości chciałbym zostać policjantem, aby walczyć ze złymi ludźmi… Jest zimno, ale podróż do szkoły wcale nie jest dla mnie ciężka – dodaje chłopiec.

zamknij