×

Tak zagraniczne media pokazują Polskę! „To po prostu niewyobrażalne”

Za czym kolejka ta stoi? W Bogdance wszyscy chóralnie odpowiedzieliby, że „za węglem”. To, co się dzieje przed tamtejszą kopalnią węgla, przykuwa uwagę również za granicą. Co napisały zagraniczne media o Polsce?

Dramatyczne sceny w Bogdance

W Bogdance, nawet wtedy, gdy z nieba leje się żar, ludzie stoją w kilkusetmetrowej kolejce. Każdy, kto tu przyjedzie, zobaczy dziesiątki samochodów, osobowych i ciężarowych, dziesiątki kierowców czekających dniami i nocami, by zaopatrzyć się w węgiel. Klienci oczekują w trudnych warunkach. Nie mają dostępu do toalet czy bieżącej wody.

Sprzedawany w „Bogdance” węgiel nadaje się tylko do starszego typu pieców i sprzedawany jest luzem. Kolejki zaczęły się, gdy Polska, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, zrezygnowała z importu rosyjskiego węgla. Ceny surowca wzrosły, ludzie wpadli w panikę i zaczęli wykupować zapasy będące w składach.

 

Zagraniczne media o Polsce

Problemem zainteresowały się nie tylko krajowe, ale i zagraniczne media. Dziennikarze VOA News (Voice of America) przyjechali do Bogdanki, gdzie znajduje się siedziba polskiego producenta węgla kamiennego Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Dzisiaj postawiono toalety, ale nie ma bieżącej wody. To jest po prostu niewyobrażalne; ludzie śpią w swoich samochodach. Pamiętam czasy PRL, ale nie przyszło mi do głowy, że moglibyśmy wrócić do czegoś jeszcze gorszego

– relacjonował w rozmowie z zagranicznymi dziennikarzami pan Artur, 57-letni emeryt ze Świdnika.

To, co dzieje się w Bogdance, opisuje również Reuters.

W upale powoli dogasającego lata pod kopalnią Bogdanka stoją w kolejce dziesiątki samochodów osobowych i ciężarowych. Domownicy obawiają się zimowych niedoborów, więc niestrudzeni kierowcy czekają dniami i nocami, by zaopatrzyć się w opał w kolejkach rodem wziętych z wydawałoby się zamierzchłych czasów PRL-u

– informuje Reuters.

Agencja podkreśla, że w Polsce jest 3,8 mln gospodarstw domowych, które wykorzystują węgiel do ogrzewania. Polska wydobywa rocznie z własnych kopalń ponad 50 mln ton.

Źródła: www.o2.pl, tvn24.pl
Fotografie: