×

Udowodniono, że aż 73% dolegliwości związanych z plecami wśród kobiet spowodowanych jest noszeniem ubrań i akcesoriów, które potajemnie nam szkodzą. Wiele elementów garderoby wydaje nam się być nieszkodliwa, ale rzeczywistość jest zupełnie inna.

Oto 10 elementów garderoby, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie:

1. Obcisłe spodnie

Ze względu na efekt kompresji tkanek, bardzo popularne ostatnimi czasy obcisłe dżinsy są prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia. Mogą być przyczyną wielu problemów, w tym słabego krążenia krwi, rozszerzenia żył, czy spowolnionego trawienia.

Ponadto, ze względu na silny nacisk wywierany na nerwy, zbyt opięte spodnie mogą powodować drętwienie i bóle. Następnym razem, kiedy udasz się do sklepu w poszukiwaniu dżinsów, upewnij się, że są one bezpieczne dla Twojego zdrowia.

2. Obcasy

W najnowszym badaniu naukowcy z Auburn University wykazali, że kobiety mają cztery razy więcej problemów ze zdrowiem stóp niż mężczyźni. Ból stawów, haluksy, zwichnięcia stawu skokowego, zapalenia kości, uszkodzenie nerwów, to wszystko może być spowodowane regularnym chodzeniem na obcasach.

Im wyższy i węższy jest obcas, tym gorzej. Postaraj się ograniczyć czas, w którym nosisz wysokie obuwie dla własnego dobra.

3. Stringi

Jeśli często nosisz stringi, powinnaś wiedzieć, że ten kawałek materiału może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem intymnych obszarów ciała.

Ich regularne zakładanie grozi nabawieniem się infekcji bakteryjnej lub grzybiczej pochwy, hemoroidów, podrażnień i otarć skóry w okolicy narządów płciowych. Postaraj się nie nosić stringów każdego dnia, szczególnie latem. Jeśli nie potrafisz z nich zrezygnować, wybierz te ze 100% bawełny.

4. Ciężkie kolczyki i naszyjniki

Według ostatnich badań, 20% wszystkich przypadków przekłucia uszu związanych jest z infekcją bakteryjną. Ponadto, jeśli leczenie zostanie przeprowadzone nieprawidłowo, może to doprowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji i wywołać sytuację zagrażającą życiu.

Zakładanie dużych i ciężkich kolczyków często powoduje uszkodzenia płatków uszu lub ich całkowite zerwanie. To samo jest z naszyjnikami, ciężki może powodować ból szyi, a nawet trudne do wyleczenia otarcia.

5. Krawaty i za ciasne kołnierzyki

Kobiety nie są jedynymi pokrzywdzonymi przez noszenie wymyślnych elementów garderoby. Według badania Cornell University, 67% mężczyzn kupuje koszule, których kołnierzyki są za ciasne i powodują ucisk na obwodzie szyi.

Jeśli do ciasnego kołnierzyka dodamy jeszcze solidnie zawiązany krawat w rezultacie otrzymamy osłabienie krążenia krwi, wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, bóle głowy, ograniczenie ruchu i zwiększenie napięcia mięśni na plecach i ramionach.

6. Źle dopasowany stanik

Niewłaściwy typ biustonosza lub jego zły rozmiar może powodować liczne problemy, w tym bóle kręgosłupa, ramion i barków, otarcia, a nawet deformację piersi.

Za każdym razem, gdy kupujesz biustonosz, ponoś go chwilę przed opuszczeniem sklepu i upewnij się, że leży idealnie. Jeśli masz duże piersi, unikaj noszenia biustonoszy z cienkimi paskami, gdyż ciężar Twojego biustu sprawi, że będą się one wrzynały w skórę.

7. Japonki

Pomimo tego, że są niezbędnym elementem plażowej garderoby i nie obejdziesz się bez nich na basenie, japonki nie są tak bezpieczne, jak myślisz.

Ten rodzaj obuwia, używany do codziennego poruszania się, może powodować obtarcia na nogach i między palcami, które mogą być łatwo zainfekowane przez mikroorganizmy. Ponadto, konstrukcja japonek sprawia, że wykonujemy koślawe kroki i brakuje nam stabilności, a to może skutkować poważniejszym urazem.

8. Bielizna wyszczuplająca

Wąski pas materiału ściskający Twoje trzewia może powodować krótki oddech, bóle mięśni i słabe krążenie krwi.

Zawsze wybieraj odpowiedni rozmiar i poszukaj modeli wykonanych z lycry, aby zapewnić odpowiednią równowagę podtrzymywania fałdek i komfortu.

9. Duże torebki

Jak każda kobieta, najprawdopodobniej uwielbiasz wypełniać swoją torebkę wszystkim, czego możesz potrzebować. Niestety, noszenie zbyt dużej i ciężkiej torebki na jednym ramieniu może powodować bóle mięśni i doprowadzić do uszkodzenia stawów lub skrzywienia kręgosłupa.

Jeśli nie możesz zrezygnować z torebki w rozmiarze XXL, postaraj się nie wypełniać jej zbędnymi rzeczami. Wkładaj do niej tylko to, czego naprawdę potrzebujesz.

10. Ołówkowe spódniczki

Spódnice ołówkowe lub spódnice „tuby”, poprzez swój kształt ograniczają ruchy kończyn i przybliżają nogi do siebie, sprawiając, że łatwo możesz stracić równowagę i upaść.

Chodzenie i wsiadanie do samochodu w takiej spódniczce jest znacznie utrudnione, ale najgorsze jest to, że mogą one powodować uszkodzenia mięśni oraz wady anatomiczne stawu kolanowego.

Polecane

Może Cię zainteresować