×

Czy zwróciliście uwagę na ten symbol, znajdujący się na opakowaniu kosmetyków? Jeżeli nie, to lepiej przejrzyjcie kosmetyczkę!

Symbolu PAO (ang. Period after opening), nazywanego też symbolem otwartego słoiczka, używa się jedynie na opakowaniach kosmetyków. Oznacza on czas, przez który produkt może być bezpiecznie stosowany po otwarciu opakowania.

Zwróć uwagę na to oznaczenie!

Na naszych kosmetykach odnajdziemy dwa rodzaje symbolu PAO – otwarty słoiczek z liczbą oraz pusty. Pierwszy oznacza ilość miesięcy, przez które możemy stosować dany kosmetyk. Z kolei drugi umieszcza się na opakowaniach produktów, których przydatność do użycia wynosi więcej niż 30 miesięcy.

Są też kosmetyki, na których taki symbol nie musi się pojawić, np. próbki, produkty stabilne pod względem fizycznym, chemicznym i mikrobiologicznym oraz aerozole.

Jak długo można stosować dany kosmetyk?

Warto sprawdzić czy Twoje kosmetyki są jeszcze dobre do użycia. Oto orientacyjny czas przydatności niektórych kosmetyków.

  • podkłady: 12 – 24 miesięcy,
  • tusze do rzęs: 3 – 12 miesięcy,
  • cienie, pudry, róże: około 36 miesięcy,
  • kremy: 2 -24 miesięcy.

Wydaje Ci, że czegoś używasz zbyt długo? Biegnij do kosmetyczki i pozbądź się tego!

Co Ci grozi?

Jeżeli nie będziesz stosować się do informacji zawartej na opakowaniu, możesz narazić się na poważne problemy zdrowotne. Stosowanie kremów po terminie przydatności do użycia, może spowodować wypryski na twarzy lub nawet bolesne podrażnienia skóry. Z kolei jeżeli użyjesz szamponu po okresie zawartym na opakowaniu to bardzo prawdopodobne, że nabawisz się suchego łupieżu.

Zwróć też szczególną uwagę na swój tusz do rzęs. To produkt, który często ma krótki termin przydatności do użycia. Za długie stosowanie jednego, może grozić zapaleniem spojówek czy poważnymi infekcjami oczu. Wszystko przez namnażające się w opakowaniu bakterie.

To jak przejrzeliście już swoją kosmetyczkę?

Może Cię zainteresować

zamknij