×

Ciało ciężarnej pokryła dziwna wysypka. W najgorszym stanie był brzuch kobiety

29-letnia Summer Bostock z Queensland nie mogła doczekać się, kiedy na świat przyjdzie jej upragnione dziecko. Przez pierwsze miesiące ciąża przebiegała bez żadnych problemów, jednak w 30 tygodniu na swoim brzuchu kobieta zauważyła ogromne, czerwone pręgi. Wkrótce okazało się, że przyszła mama ma alergię na nienarodzone dziecko.

Zagadkowe uczulenie

dailymail.co.uk

Lekarz uspokoił mnie, że uczulenie na własne dziecko ustąpi po porodzie. Sama widziałam wcześniej inne przykłady takiej alergii, ale nigdy nie w tak zaawansowanym stadium, jak u mnie.

Uczulenie na ciąże to tzw. PEP (polymorphic eruption of pregnancy), powoduje silne reakcje alergiczne podczas ciąży. Najczęstsze objawy to zaczerwienienia, pokrzywka lub swędzące grudki, które ustępują po narodzinach maleństwa.

Przypadek Summer okazał się jednak znacznie poważniejszy

dailymail.co.uk

Na brzuchu 29-latki, z dnia na dzień przybywało więcej czerwonych grudek, które szybko rozprzestrzeniły się na inne części ciała. Wkrótce nogi, ręce oraz plecy Summer pokryły się bolesnymi, czerwonymi plamami. Pomimo tego, że przyszła mama stosowała kremy nawilżające oraz lekkie sterydy przepisane przez lekarza, wysypka stała się jeszcze bardziej nieprzyjemna. Sfrustrowana kobieta zdecydowała się na kąpiel w owsiance, która ma właściwości przeciwzapalne i pomaga w leczeniu chorób skóry tj. egzemy.

Domowy sposób na leczenie nie przyniósł ulgi

dailymail.co.uk

4 tygodnie później plamy zaczęły sprawiać jeszcze większy ból i dyskomfort. Swędzenie uniemożliwiało kobiecie wykonywanie jakichkolwiek czynności:

Nie mogłam się wykąpać, ponieważ woda sprawiała, że skóra po prostu mnie „paliła”. Z powodu bólu i swędzenia często wymiotowałam, a w nocy nie mogłam spać.

Po upływie kolejnych 3 tygodni Summer pojechała do szpitala, gdzie lekarze przyznali się, że jeszcze nigdy nie widzieli tak zaawansowanego stadium PEP

dailymail.com

Ze względu na to, że poród jeszcze się nie odbył, podjęto decyzję o cięciu cesarskim. Dodatkowo serce noworodka było bardzo słabe i obawiano się, że chłopiec może nie przeżyć naturalnego porodu. Na szczęście dziecko urodziło się zdrowe, a uporczywe objawy alergii szybko zaczęły znikać.

Niemal natychmiast po urodzeniu wysypka zaczęła się zmniejszać.

Pomimo negatywnych doświadczeń związanych z pierwszą ciążą, Summer zdecydowała się na kolejne dzieci

Chociaż uważa się, że PEP występuje częściej u kobiet, które spodziewają się chłopców (podobno alergia ma związek z testosteronem), przyszła matka ucieszyła się, że pod swoim sercem nosi następnego synka. Trzecia ciąża Summer także przyniosła jej chłopca!

Dziś 35-letnia matka trójki dzieci, jest szczęśliwa, że urodziła zdrowe i cudowne pociechy, choć wciąż nie może uwierzyć, że podczas ostatnich miesięcy ciąży jej najstarszy synek przysporzył jej tyle cierpienia.

zamknij