×

Fotograf odnajduje w sieci ludzi poprzez zdjęcia, które zrobił im w metrze. Efekty są przerażające

„Your Face is Big Data” to pomysłowy, ale także nieco przerażający projekt rosyjskiego fotografa, Egora Tsvetkova, który postanowił udowodnić ludziom, jak mało anonimowi są we współczesnym świecie. Aby to zrobić, mężczyzna przez 6 tygodni wykonał około 100 zdjęć przypadkowo napotkanym pasażerom, którzy podróżowali petersburskim metrem.

Kolekcję zdjęć przeanalizował przy pomocy specjalnej aplikacji FindFace. Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do rozpoznawaniu twarzy, co umożliwia m.in. znalezienie „badanych” w sieci!

Egor przeskanował w ten sposób 55 milionów użytkowników serwisu o VKonakte (rosyjski odpowiednik Facebooka) i odnalazł wśród nich około 70% sfotografowanych osób! Czyżby nasza prywatność przestawała istnieć?

„Mój projekt obrazuje, co czeka nas w przyszłości, jeśli nadal będziemy ujawniać w Internecie tyle informacji na swój temat, ile ujawniamy teraz.” – powiedział Egor Tsvetkov.

To czasy, w których ludzie korzystają z mediów społecznościowych bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Pamiętajcie, dla własnego bezpieczeństwa warto zastanowić się kilka razy nad tym, jak dużo informacji na swój temat chcemy przekazać światu.

zamknij