×

Olga Tokarczuk zaapelowała do wszystkich Polaków. Jej słowa są bardzo dosadne

Olga Tokarczuk o wyborach parlamentarnych 2019 wypowiedziała się bardzo dosadnie. Laureatka nagrody Nobla wie, że w tej chwili dużo się o niej mówi i ma świadomość, że aktualnie może realnie wpłynąć na nasze społeczeństwo. Skorzystała więc z okazji i w mocnych słowach skierowała się do wszystkich Polaków.

Olga Tokarczuk o wyborach parlamentarnych 2019

Wczoraj media obiegła radosna wiadomość. Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Teraz jest więc w centrum uwagi naszego społeczeństwa. Wywiady i konferencje prasowe, a także spotkania autorskie z pewnością zabierają jej bardzo dużo czasu. Jednak ona nawet w czasie promowania swojej twórczości, przejmuje się losem Polski i Polaków. Właśnie dlatego postanowiła głośno zaapelować do naszego narodu. Chodzi oczywiście o zbliżające się wybory parlamentarne.

Olga Tokarczuk o wyborach parlamentarnych 2019

„To nie tylko mój sukces”

Olga na ostatnim spotkaniu autorskim w Bielefeld na samym początku po raz kolejny podkreśliła, że jest niezwykle zaskoczona faktem, że otrzymała Nagrodę Nobla. Jednak skupiła się nie tylko na sobie i swoim osiągnięciu. Podkreśliła, że ten sukces nie jest tylko i wyłącznie jej zasługą.

Jej zdaniem ogromny wpływ na niego mieli także i tłumacze jej książek. Uważa, że bez nich nie mogłaby uzyskać międzynarodowej sławy. Oczywiście nie omieszkała im za to serdecznie podziękować. Wykorzystała swój moment także do tego, aby odnieść się do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce:

Dla mnie, jako dla Polki, to pokazuje, że pomimo wszystkich problemów z demokracją w moim kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu i mamy silną literaturę i kulturę, a ja jestem częścią tej siły

Olga Tokarczuk laureatką nagrody nobla

Olga Tokarczuk o wyborach parlamentarnych 2019 i ich ogromnym znaczeniu

Na koniec zdecydowała się także wygłosić krótki apel z okazji zbliżających się wyborów parlamentarnych. Gdy jeden z dziennikarzy zapytał ją o to, komu dedykuje nagrodę, po chwili namysłu odpowiedziała, że wszystkim Polakom. Dodała, że wszystko dlatego, że jej rodacy już w najbliższą niedzielę udadzą się do urn i zagłosują. Według niej to bardzo ważne wybory. Zgromadzonym na sali fanom oraz dziennikarzom powiedziała więc:

Te wybory mogą zmienić przyszłość tego kraju. Jeśli mam kogoś w swojej głowie dla takiej dedykacji, to chciałabym powiedzieć swoim przyjaciołom w Polsce: Zagłosujmy właściwie, za demokracją

zamknij