×

Ognisko koronawirusa w szkole. Niewyobrażalna liczba osób na kwarantannie

Ognisko koronawirusa w szkole potwierdzono w Ostrowie Wielkopolskim. Zaczęło się od jednej nauczycielki, a skończyło na objęciu kwarantanną 221 osób.

Statystyki zakażeń w szkołach

Rok szkolny, który rozpoczął się tradycyjnie 1 września, budzi obawy zarówno wśród rodziców, jak i kadry nauczycielskiej. Uczniowie po raz pierwszy od marca tłumnie pojawili się w szkołach, co wywołało wiele pytań na temat bezpieczeństwa epidemiologicznego i zachowania rygorów sanitarnych w przeciążonych, dzięki reformie minister Zalewskiej, placówkach.

Na szczęście minister edukacji Dariusz Piontkowski nie widzi powodów do obaw. Według danych resortu na dzień 10 września, zakażenia wykryto dotąd w 151 placówkach oświatowych, z których 51 przeszło na zdalny tryb nauczania, a pozostałe 100 pracują w trybie mieszanym.

Do tej smutnej statystyki trzeba będzie doliczyć kolejną placówkę, tym razem w Ostrowie Wielkopolskim. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u nauczycielki świetlicy Szkoły Podstawowej Uczniów Kreatywnych Spółdzielni Oświatowej.
Jak potwierdza w rozmowie z PAP dyrektor ostrowskiego sanepidu Tadeusz Biliński:

Ostatni raz w pracy była 4 września, a wczoraj do sanepidu wpłynął wynik jej badania przeprowadzonego w mobilnym centrum drive-thru w Krotoszynie, który okazał się dodatni.

szkoły zamknięte do Wielkanocy

Ognisko koronawirusa w szkole

Chociaż zakażona jest tylko jedna osoba, przez 4 pierwsze dni roku szkolnego, zanim poddała się testowi, zdążyła zetknąć się w tyloma osobami, że sanepid wysłał na kwarantanne aż 221 osób! Jak ustaliły służby sanitarne, nauczycielka ze świetlicy miała kontakt z 63 uczniami i 5 nauczycielami. Kwarantanną objęto również ich rodziny. Jak wyjaśnia dyrektor sanepidu:

To nauczyciele, uczniowie oraz ich rodziny, które zamieszkują we wspólnym gospodarstwie.

W tej sytuacji dyrekcji szkoły nie pozostało nic innego, jak zarządzić przejście na nauczanie zdalne.

Na szczęście mimo alarmujących przypadków, jak ten w Ostrowcu Wielkopolskim, statystyki na razie napawają optymizmem. Dwa tygodnie po rozpoczęciu roku szkolnego 99,68 placówek oświatowych czyli 48 333 szkół, przedszkoli i żłobków pracowało w systemie stacjonarnym.

Niestety, krzywa zachorowań na Covid-19 znów w Polsce rośnie. W piątek 11 września potwierdzono nowe zakażenia u 594 osób.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, www.popularne.pl