×

Odkryte podwodne miasto zostało zbudowane przez… naturę!

Podwodne miasto znajdujące się w pobliżu wyspy Zakynthos (Grecja) zostało w całości ukształtowane przez naturę. Wcześniej uważano, że są to ruiny –  pozostałości starożytnego greckiego miasta. Po badaniach naukowców stwierdzono jednak, że to jednak formacje geologiczne. Proces naturalnego zjawiska, które miało miejsce w epoce Pilocentu, około 5 milionów lat temu.

Archeolodzy z Grecji specjalizujący się w archeologii morskiej, zbadali miejsce i nie znaleźli żadnych dowodów, iż mogła to być starożytna cywilizacja.

„Miasto zostało odkryte przez amatorów nurkowania i pierwsze co pomyśleli to, że pochodzi ze starożytności” oświadcza profesor z UEA.

„To, co z pozoru wyglądało na elementy miasta, kolumny, posadzki okazało się tak na prawdę ukształtowane przez naturę.”

Stosując technikę mikroskopii rentgenowskiej i analiz chemicznych, naukowcy zbadali zawartość minerałów podwodnego miasta. Analizy te wykazały, że „ruiny” są szczątkami naturalnego zjawiska.

„Ruiny wyglądają jak… tarcza i pączki, co jest typowe dla mineralizacji i kształtowania naturalnego” – powiedział profesor.

„Podwodne Miasto nie jest w rzeczywistości starożytnym miastem… lecz odkrycie tego miejsca w pobliżu Zakynthos (Grecja) jest czymś z czego jesteśmy dumni i czymś co występuje nie często. Więcej tego typu odkryć może znajdować się setki lub tysiące metrów pod wodą” – dodał.

Może Cię zainteresować

zamknij