×

8 niebezpiecznych rozwiązań, które kiedyś były czymś normalnym. Dziś są nie do przyjęcia

Uważasz, że ludzie w dzisiejszych czasach zachowują się nieodpowiednio i robią różne, dziwne rzeczy? Spójrz na naszych przodków, a zrozumiesz, że jest to niczym w porównaniu do tego, co robiono kiedyś!

Oto zestawienie zachowań, które w przeszłości były czymś normalnym, a dzisiaj wydają się być nie do przyjęcia.

#1 Wysyłanie dzieci pocztą

Choć brzmi to jak żart, na początku XX wieku Amerykanie mieli zwyczaj wysyłania swoich dzieci za pośrednictwem poczty – było to zgodne z prawem! Wysyłka kosztowała nie więcej niż 15 centów, o ile dziecko nie przekraczało określonej wagi.

#2 Leczenie kokainą

Około 100 lat temu ludzie nie uważali kokainy za szkodliwą substancję – była dostępna w aptekach, a kupowało się ją bez recepty, jak lek na kaszel i ból zęba. Zalecano także kokainę jako środek uspokajający dla dzieci. Podobnie jak w przypadku innych leków farmaceutycznych, kokaina była reklamowana.

#3 Palenie w czasie ciąży

Palacze są dziś ograniczeni na wiele sposobów. W 70. latach wyglądało to nieco inaczej. Amerykańscy lekarze zalecali, aby ich ciężarne pacjentki paliły po to, aby pozbyć się zaparć. Tak więc kobieta, która lada moment miała rodzić, mogła palić w szpitalu.

#4 Wątpliwe metody leczenia

Jeszcze nie tak dawno temu, dezynfekcja była wszystkim obca. Używano więc innych metod – krwawienia, wycinanie języka, lobotomii czy porażenia prądem. Nawet najbardziej wykwalifikowani lekarze tamtych czasów wykonali wiele operacji, które kończyły się śmiercią pacjenta.

#5 Kolekcja części ciała

W dzisiejszych czasach tylko szaleńcy gromadzą ludzkie części ciała, jako trofea. W przeszłości było to traktowane jako standardowe hobby – nawet żołnierze zabierali czaszki swoich wrogów.

#6 Ludzkie zoo

Zoo z ludźmi – taka rozrywka miała miejsce nie tak dawno temu. Na zdjęciu widać ludzkie, belgijskie zoo z 1958 roku.

#7 Wycieczki do szpitali psychiatrycznych

Pacjenci szpitali psychiatrycznych byli w przeszłości traktowani bardzo źle: pracownicy rzadko ich karmili, chociaż krewni płacili za ich zakwaterowanie. Chętni zwiedzający mogli zapłacić pewną sumę pieniędzy, aby przyjrzeć się chorym ludziom, a nawet uderzyć ich kijem!

#8 Klatki dla dzieci

W latach 30. takie klatki były bardzo popularne szczególnie wśród brytyjskich rodzin. Umieszczało się w nich dzieci, które mogły pooddychać świeżym powietrzem, podczas gdy ich mamy były zajęte obowiązkami domowymi. To niewiarygodne, ale te klatki były uważane za jak najbardziej bezpieczne.

Fotografie: Wikimedia, Pixabay, Flickr