×

Najnowszy ranking „Forbesa”. Kim są najbogatsi Polacy?

Na szczycie rankingu nastąpiły zmiany. Z pierwszej trójki wypadło rodzeństwo Kulczyków, jeszcze niedawno klasyfikowane na pierwszym miejscu. Miesięcznik „Forbes” opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Jak się okazuje, w Polsce jest już 56 miliarderów.

Minimalny próg dochodowy

Żeby w ogóle aspirować do pozycji w rankingu, trzeba dysponować majątkiem o wartości co najmniej 549 mln zł. Nie wszyscy, którzy znaleźli się na liście, są miliarderami. Jednak miliarderzy przeważają. Jest ich w Polsce już 56 i wszyscy znaleźli się na liście „Forbesa”. Łączna wartość majątków całej setki najbogatszych wyniosła w tym roku 176 miliardów złotych, co oznacza wzrost o 15,7 procent wobec poprzedniego rankingu.  Jak zauważyli dziennikarze „Forbesa”:

To olbrzymi wzrost, zważywszy, że w 2019 r. wyniósł on tylko 4 proc.

Trójka najbogatszych

Na szczycie listy znalazł się Michał Sołowow, miliarder, który wzbogacił się na zakładach chemicznych Nowodwory w Oświęcimiu. Obecnie jego majątek wyceniany jest na 15,6 mld złotych.

Drugie miejsce zajmuje Zygmunt Solorz z majątkiem szacowanym na 12,03 mld złotych i ulokowanym w Grupie Polsat oraz w branży energetycznej, finansowej i telekomunikacyjnej.

Na trzecim miejscu figuruje teść prezenterki TVN-u, Jerzy Starak, właściciel Polpharmy i Herbapolu. Jego majątek jest obecnie wyceniany na 9, 63 mld złotych.

Pozostała szczęśliwa siódemka

Na pozostałych miejscach w pierwszej dziesiątce wreszcie znajdujemy rodzeństwo Kulczyków. Sebastian zajmuje szóste miejsce, za siostrą, która uplasowała się na piątym, z majątkiem o 0,4 mld. większym niż brata. Oto jak prezentuje się pozostała siódemka miliarderów:

4. Tomasz Biernacki – 8,13 mld zł (+59,47 proc.); branża: handel

5. Dominika Kulczyk – 6,87 mld zł (+0,75 proc.); branża: energia odnawialna, inwestycje

6. Sebastian Kulczyk – 6,45 mld zł (-5,37 proc.); branża: chemia, inwestycje

7. Zbigniew Juroszek z rodziną – 3,71 mld zł (+6,61 proc.); branża: zakłady bukmacherskie, nieruchomości

8. Maciej i Małgorzata Adamkiewicz – 3,46 mld zł (+51,09 proc.); branża: farmacja

9. Marcin Iwiński – 3,4 mld zł (+48,22 proc.); branża: gry wideo

10. Paweł Marchewka – 3 mld zł (-14,94 proc. względem poprzedniej edycji rankingu); branża: gry wideo

Źródła: businessinsider.com.pl