×

Pediatra celowo zarażał dzieci wirusem HIV. Dwoje maluszków już nie żyje

Już od czasów starożytnych lekarze składają przysięgę Hipokratesa, której głównym przesłaniem jest „po pierwsze nie szkodzić”. Takie słowa wypowiadał również Dr Muzaffar Ghanghro z pakistańskiego miasta Ratodero. Jednak nic sobie z nich nie robił. Lekarz jest odpowiedzialny najprawdopodobniej za zarażenie wirusem HIV około 900 dzieci. Wszystko wyszło na jaw dzięki lokalnemu dziennikarzowi, którego 2-letnia córeczka była pacjentką tego pediatry. Dziewczynka również zachorowała na wirusa.

Najtańszy lekarz w okolicy

Dr Muzaffar Ghanghro był jednym z najtańszych lekarzy w pakistańskim miasteczku Ratodero. Prawdopodobnie dlatego z jego usług korzystało wielu rodziców chorych dzieci. Według ustaleń „The New York Times” za rozprzestrzenianie się wirusa HIV w okolicy, odpowiedzialny jest wspomniany wcześniejszej pediatra. Lekarz miał używać do robienia zastrzyków brudnych strzykawek.

Mali pacjenci lekarza rodem z horroru

Jedną z małych pacjentek pediatry z piekła rodem była córeczka reportera telewizyjnego Gulbahara Shaikhina. To właśnie on nagłośnił całą sprawę. Zrobił to po tym, jak dowiedział się, że jego 2-latka także ma wirusa HIV. Wiadomo, że dziecko ma się dobrze, ponieważ cały czas przyjmuje leki. Zrozpaczony tata zdradził jednak, że od razu stało się ono wyrzutkiem społeczeństwa. Reporter ze łzami w oczach mówi, że w tej chwili jego niewykształceni krewni nie chcą ich odwiedzać z obawy przed zarażeniem się.

Do medyka chodziło także sześcioro dzieci robotnika Imtiaza Jalbaniego. W rozmowie z „The New York Times” mężczyzna wyznał, że dwoje jego najmłodszych potomków zmarło, z kolei czworo ma wirusa. Podkreślił, że raz widział, jak lekarz wyciąga z kosza na śmieci zużytą strzykawkę. Kiedy zwrócił mu na to uwagę, on naskoczył na niego. W złości powiedział mu, że „jeśli się nie podoba, może iść do innego lekarza”.

Liczba chorych ciągle wzrasta

To jest jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej. Jak się okazuje, już ponad 900 dzieci poniżej 12. roku życia z z Ratodero w Pakistanie posiada wirusa HIV. Tylko od początku tego roku odnotowano ponad 500 nowych przypadków. Oczywiście natychmiast ogłoszono epidemię i starano się znaleźć jej źródło. Na szczęście się to udało. Teraz zaniepokojone władze miasteczka oraz jego okolic postanowiły zbadać około 200 tysięcy mieszkańców Ratodero. Niestety wiele wskazuje na to, że liczba chorych znów znacząco się powiększy.

Polecane