×

Pływające składy, latające przechowalnie – jak będą wyglądać magazyny przyszłości?

Odpowiednio zaprojektowany, funkcjonalny i dobrze wyposażony magazyn to dla specjalistów od logistyki prawdziwy skarb. Dzięki nieustającemu postępowi technologicznemu eksperci od planowania przestrzeni służącej do przechowywania towarów mają w rękach coraz więcej narzędzi, pozwalających im skuteczniej optymalizować pracę w magazynie. Na dodatek, pewne firmy całkiem serio rozważają wprowadzenie rozwiązań, które na pierwszy rzut oka wydają się zbyt szalone, by mogły się ziścić. Jednak z drugiej strony, po wprowadzeniu w życie, może okazać się, że sposób działania tego sektora logistyki został całkowicie zrewolucjonizowany.

Latający magazyn

Przodownikiem w dziedzinie śmiałych projektów jest światowy gigant logistyki – Amazon. Wśród pomysłów tej firmy znajdziemy choćby magazyn… podwodny. Mógłby zostać on umiejscowiony np. na dnie jeziora. Do takiego magazynu towar dostawałby się specjalną rurą. Kiedy zaś przychodziłaby pora na jego dostawę, pakunek wydobywany byłby na powierzchnię przy użyciu balonu wypełnionego powietrzem. Inny pomysł to latający magazyn w postaci ogromnego sterowca. Taki statek powietrzny unosiłby się nad miastem, zmieniając swoją pozycję w zależności od tego, gdzie byłoby największe zagęszczenie zamówień. W tych nietypowych warunkach obsługą zajmowałyby się latające drony, dla których sterowiec byłby jednocześnie stacją naprawczą oraz miejscem do podładowania zużytych przy dostawie baterii.

Podejście modułowe

Wśród proponowanych rozwiązań logistycznych, nie brakuje również mniej ekstremalnych od tych opracowywanych przez Amazon. Przykładowo, zdaniem specjalistów, w niedalekiej przyszłości kwestią wyposażenia magazynów ma rządzić tzw. modułowość. Oznacza to możliwość elastycznego przestawiania elementów magazynu, zamiast polegania na stałym, nieruchomym rozkładzie. We wprowadzaniu modułowości pomóc mogą nie tylko futurystyczne gadżety w rodzaju wysoce mobilnych robotów, ale też nowoczesne elementy wyposażenia magazynów, oferowane przez specjalistyczne sklepy, takie jak AJ Produkty. Co ciekawe, modułowość może świetnie współgrać z wykorzystaniem tzw. Big Data, które pozwalałoby oszacować, jakiego rodzaju przesyłek można spodziewać się w danym sezonie. Posiadając taką wiedzę, wystarczyłoby tylko odpowiednio przestawić układ magazynu, by być przygotowanym na zwiększony obrót danego towaru.

Źródło: ajprodukty.pl

Źródło: ajprodukty.pl

Wydrukuj sobie towar

Jakie technologiczne trendy mają szansę wpłynąć w przyszłości na pracę magazynów? Należy do nich druk 3D. Obserwując gwałtowny rozwój tej technologii, nasuwa się przypuszczenie, że w przyszłości wydrukować w wysokiej jakości (oraz niskim kosztem) będzie można niemalże wszystko. To zaś oznaczałoby, że zniknęłaby potrzeba przechowywania przez magazyny ogromnych ilości różnego rodzaju towarów, gdyż w razie potrzeby część z nich mogłyby sobie po prostu wydrukować. Poza drukiem 3D, w zmniejszaniu kosztów pomóc w przyszłości mają również budynki niewymagające żadnych wydatków na utrzymanie. Byłyby to np. magazyny wybudowane z surowców odnawialnych, których zasilanie pochodziłoby w całości z naturalnych źródeł energii odnawialnej.

Jak widać, by zwiększyć swoją efektywność, magazyny przyszłości mogą korzystać z takich technologii, jak analiza Big Data, zaawansowany druk 3D czy też dostawy przeprowadzana przede wszystkim za pomocą dronów przybywających z latających, a nawet podwodnych magazynów. Tymczasem warto pamiętać, że przestrzeń magazynową można usprawnić w bardziej przyziemny sposób, na przykład wybierając wyposażenie ze sklepu oferującego specjalistyczny dobór mebli.