×

30-latka była przekonana, że jest w ciąży. Badanie lekarskie wykazało, że jest w niebezpieczeństwie

Pewna Brytyjka z Bristolu zauważyła u siebie dość niepokojące objawy. Przytyła na brzuchu bez wyraźniej przyczyny i codziennie męczyły ją wzdęcia. Była przekonana, że jest w ciąży, ale badania wykazały coś zupełnie innego.

Niepokojąca zmiana

30-letnia Layla Cummis coraz bardziej martwiła się swoim zdrowiem. Cały czas miała wrażenie, że jej brzuch jest wzdęty i spuchnięty. W końcu stwierdziła, że nie może dłużej czekać i zdecydowała się na wizytę u lekarza.

Layla została poddana badaniu USG. Jego wynik zaprzeczał jej początkowym podejrzeniom o ciąży. Okazało się natomiast, że kobieta miała niezidentyfikowaną masę rosnącą na jajniku. Kobieta wciąż zwlekała z operacją, więc guz urósł do ogromnych rozmiarów. Jego wielkość i spowodowane nim bóle brzucha, utrudniały kobiecie normalne funkcjonowanie.

Na jajniku rozwijała się torbiel

Zmiana powodowała, że Layla czuła się coraz gorzej. Ból powodował, że traciła apetyt i wciąż była zmęczona.

W końcu zdecydowała się na zabieg usunięcia torbieli. Po wstępnych badaniach, lekarze nie spodziewali się, że będą mieli do czynienia ze zmianą takich rozmiarów. Gdy zaczęli operację, zobaczyli, że torbiel ma aż 40 cm. Po wycięciu ważyła 4,5 kg.

Niestety, 30-latka odkładała operację na tyle długo, że torbiel uszkodziła jajnik. Dlatego lekarze musieli go usunąć.

Częste schorzenie

Torbiele na jajniku zdarzają się u wielu kobiet. Często powodują ból miednicy, ból podczas stosunku i dużo boleśniejsze niż zwykle miesiączki. Kolejnymi objawami są także trudności z wypróżnianiem oraz nieregularne i bardzo obfite miesiączki.

Ostatecznie mogą również prowadzić do problemów z zajściem w ciąże. U kobiet cierpiących na endometriozę, szanse na wystąpienie torbieli są większe.

Ze zdrowiem nie ma żartów

Lekarze musieli wykonać stosunkowo duże nacięcie, jak na usunięcie torbieli na jajniku. Na szczęście dla 30-latki, po badaniu histopatologicznym okazało się, że zmiana nie jest nowotworowa, więc mogła wyjść do domu już po 4 dniach.

Z groźniej sytuacji, Layla wyciągnęła bardzo konkretne wnioski. Teraz czuje się lepiej i jest zmotywowana, żeby bardziej dbać o swoje zdrowie. Bardzo chciałaby mieć dziecko, ale wie, że przez odkładanie swojego zdrowia na dalszy plan, może być to utrudnione. Na szczęście dla 30-latki, zajście w ciąże z jednym jajnikiem jest możliwe.

Pamiętajmy o regularnych badaniach. Przez własne zaniedbanie możemy sprawić, że początkowo niegroźna sytuacja będzie zagrażała życiu.

_________________________________

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić: redakcja@popularne.pl

zamknij