×

Kod PLU, czyli numery na owocach. Co oznaczają? Jak je odczytywać?

Kod PLU (Price look-up) na pewno widziałeś niejednokrotnie. To te małe naklejki na owocach i niektórych warzywach kupowanych w markecie. Oprócz tego, że informują nas o producencie, to także zawierają szczegółową informację o tym, skąd jest dany produkt i jaki jest np. jego rozmiar.

Kod PLU

To dość przydatna informacja, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym szaleje GMO i dokładnie nie wiemy, co ląduje na naszym talerzu. Zazwyczaj każdy taki kod ma określony ciąg cyfr, który odpowiada czemuś konkretnemu. Sam przekonasz się, co dany komunikat oznacza. Bądźmy świadomymi konsumentami i kierujmy się przede wszystkim naszym zdrowiem, bo ono jest najważniejsze.

Czterocyfrowy kod rozpoczynający się od '3′ lub '4′

Jeśli istnieją tylko cztery cyfry na naklejce, to oznacza to, że owoce (lub warzywa) zostały wyprodukowane przy pomocy nowoczesnych technik agrotechnicznych – w tym obfitej ilości nawozów i pestycydów.

Lemon from Chile

Pięciocyfrowy kod rozpoczynający się od '8′

Kiedy widzisz tę naklejkę, owoc został genetycznie zmodyfikowany jako część procesu uprawy. Niestety to prawda. Jest to żywność GMO, która wzbudza obecnie tak wiele kontrowersji. Badania pokazują, że najczęściej wśród owoców modyfikowane są melony, banany i papaje.

Pięciocyfrowy kod rozpoczynający się od '9′

Jeśli widzisz ten rodzaj kodu, oznacza to, że owoc był uprawiany przy użyciu starych metod naszych przodków: własnymi rękami i bez żadnych środków chemicznych. Są to produkty organiczne.

Brak kodu PLU

Wydawać by się mogło w takim razie, że najbezpieczniej będzie szukać owoców bez naklejek. Otóż nic bardziej mylnego! Taki produkt niewiadomego pochodzenia ciężko w jakikolwiek sposób przypisać i dojść do tego skąd pochodzi. Jeśli nie ma etykiety, są szanse, że została ona usunięta z konkretnego powodu! Warto na to także zwracać uwagę.

4/365 Stocking stuffer?

Nie pozwólmy na to, aby nami manipulowano. Powinniśmy być świadomymi konsumentami.

Polecane

Może Cię zainteresować