×

Kobieta została księdzem i w dodatku jest żoną proboszcza. Historia pani Izabeli

Kobieta została księdzem, a w przyszłości może zostać też proboszczem. Kto wie, potem może i biskupem…? Póki co Izabela Sikora jest dumna z tego, że została wyświęcona. „Najlepiej mówić do mnie proszę księdza” — mówi.

Kobieta została księdzem

Izabela Sikora ma 42 lata i pochodzi z Cieszyna. Jest absolwentką studiów teologicznych i pedagogicznych na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Ukończyła też podyplomowe studia z zakresu edukacja i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także pedagogikę specjalną na Uniwersytecie Szczecińskim.

Od 2007 roku pani Izabela mieszka i pracuje w parafii w Szczecinie. 7 maja 2022 r. w jej życiorysie pojawił się nowy, nietuzinkowy zapis, bo kobieta została księdzem.

Pani Izabela należy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego). 7 maja 2022 roku, w kościele św. Trójcy w Warszawie odbyło się pierwsze nabożeństwo ordynacyjne, podczas którego wyświęconych zostało dziewięć diakonek z parafii luterańskich w Polsce. Izabela Sikora była jedną z nich.

Żona proboszcza

Co ciekawe, 42-latka jest nie tylko księdzem, ale i żoną księdza Sławomira Sikory, proboszcza parafii pw. Świętej Trójcy w Szczecinie.

Nasz miłosierny Bóg w niebie mówi do ciebie i do mnie: Pouczam ciebie i wskażę ci drogę, którą masz iść. Będę ci służył radą, a oko moje spocznie na tobie

– mówił do żony podczas ceremonii wyświęcenia ksiądz Sławomir Sikora. Był wyraźnie poruszony.

Nabożeństwo można obejrzeć w serwisie YouTube (moment wyświęcenia na księdza Izabeli Sikory jest od 96. minuty nagrania).

Michał Dzienyński z Radia ZET przeprowadził wywiad z księdzem Izabelą Sikorą. Dowiadujemy się z niego, w jaki sposób powinno się zwracać do kobiety, która została księdzem.

Przyjęliśmy, że formalne sformułowanie to będzie „ksiądz”. Może pan mówić „proszę księdza” (śmiech). Takie zapytanie padło nawet do profesora Miodka i on również sugeruje, że mimo wszystko lepiej w tym wypadku nie używać feminatywów

– mówi Izabela Sikora.

Jak podkreśla, wyświęcenie kobiet to bezprecedensowe wydarzenie dla całego Kościoła w Polsce.

To, że zostałam księdzem Kościoła luterańskiego w Polsce, to jest tak naprawdę długoletnia praca wielu kobiet, ale również wielu mężczyzn, którym zależało na tym temacie. Praca, która była dokonywana przez wiele, wiele lat. (…) Najważniejsza zmiana, która się dokonała to fakt, że będziemy mogły jako kobiety również obejmować samodzielnie parafię, czyli będziemy posiadać odpowiedzialności administracyjne za parafie

– zaznacza.

W Europie Zachodniej, szczególnie w Niemczech i Skandynawii, jest wiele kobiet, pełniących funkcje księży. Kto wie, może i w Polsce zacznie ich przybywać. W naszym kraju jest ok. 60 tys. wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook