×

Jaka jest największa wieś w Polsce?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym jaka jest największa wieś w Polsce? Takie i podobne rankingi, klasyfikujące wsie powstają zarówno z inicjatywy Głównego Urzędu Statystycznego jak i różnorodnych organizacji turystycznych, promujących nasz kraj. Zestawienie nie jest jednolite, ponieważ bierze pod uwagę różne kryteria.

Co to jest wieś?

Najpierw należy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czym są wsie? Najprościej rzecz ujmując można powiedzieć, iż jest to jednostka osadnictwa, która nie musi posiadać jednolitej zabudowy ale powstała na skutek pełnienia w jej rejonie różnorodnych funkcji rolniczych lub też powiązanych z nimi usług turystycznych. Podstawowym kryterium wyróżniającym wsie jest brak praw miejskich bądź też tzw. statusu miasta. Ze względu na układ przestrzenny oraz charakter osadnictwa, można wyróżnić wiele typów wsi. A jak określić, która miejscowość może być uważana za największą wieś?

Największa wieś w Polsce pod względem liczby mieszkańców

Biorąc pod uwagę liczbę zdeklarowanych mieszkańców, to prym w zestawieniu największych wsi w Polsce wiedzie miejscowość o nazwie Kozy. Liczba zamieszkujących ją osób przekroczyła 12 000, zaś dla porównania, najsłabiej zaludnione miasto, znajdujące się na terenie naszego kraju nie ma nawet 1 000 mieszkańców. Ta największa wieś w Polsce wywodzi się ze scalenia dwóch pobliskich osad: Kozy Górne i Kozy Dolne. Położona w powiecie Bielskim, oferuje trzy atrakcyjne szlaki turystyczne oraz bogatą infrastrukturę.

największa wieś w polsce

Wieś Kozy

Największa wieś w Polsce – ranking powierzchniowy

Liczba ludności wcale nie musi przekładać się na zwycięstwo w rankingu „największa wieś”. Drugą, równie istotną kwestią jest terytorium administracyjne, jakie zajmuje określona miejscowość. W tym zestawieniu ranking największa wieś w Polsce wygrywa Zawoja – leżąca przy południowej granicy kraju, posiada powierzchnię ponad 100 km2. Jej popularność wynika nie tylko ze zwycięstwa we wspomnianym zestawieniu ale przede wszystkim jest związana z malowniczym położeniem. Znajduje się u podnóża Babiej Góry a na jej obszarze zlokalizowana jest siedziba Babiogórskiego Parku Narodowego. Oprócz rozległego terytorium, Zawoja może poszczycić się także tytułem jednej z najdłuższych wsi w Polsce – o to miano walczy z Ochotnicą – każdy nowo powstały budynek, może czasowo zmieniać zwycięzcę.

największe wsie polski

Zawoja

Największe wsie w Polsce – zmienne realia

Nadawanie praw miejskich wsiom to dość żmudny i czasochłonny proces, wymagający spełnienia przez nie wielu kryteriów. Jak widać z powyższego zestawienia, ani liczba ludności ani tym bardziej rozległość terytorialna nie jest determinująca, jeżeli chodzi o to, co jest traktowane jako wsie a co jako miasta. Największa wieś w Polsce wcale nie musi stać się miastem. Miejscowości, które ubiegają się o nadanie praw miejskich, muszą wykazać odpowiedni poziom rozwoju przestrzenno – urbanistycznego, uwarunkowania funkcjonalne oraz demograficzne a także historyczne i administracyjne przesłanki, mówiące o zasadności tego typu działań. Nie bez znaczenia jest także aspekt społeczny określający poparcie lokalne oraz pozytywne odniesienie się do wniosku władz wojewódzkich. Być może jednak bardziej opłacalne pod względem prestiżu i popularności turystycznej okazuje się pozostanie największą wsią w Polsce, niż ubieganie się o prawa miejskie?

Polecane