×

Jak nie kisić ogórków? Mama-chemik ostrzega, że to może być niebezpieczne

Sezon na ogórki gruntowe rozpoczyna się początkiem lipca i trwa do połowy września. To również idealny czas na kiszenie ogórków. Jest wiele przepisów i rad, jak przygotować je, aby były smaczne i „nie puste w środku”. Sęk w tym, że mimo wszystko wiele osób robi to niewłaściwie. Mama-chemik ostrzega, jak nie kisić ogórków.

Jak nie kisić ogórków? Mama-chemik przestrzega

Sylwia Panek znana szerzej jako Mama-chemik to popularna instagramerka i blogerka. Jak sama nazwa wskazuje, jest chemiczką. Panek mówi o sobie, że „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Uczy poprzez swojego bloga i media społecznościowe, w których możemy znaleźć pełno cennych i wartościowych informacji. Tym razem wzięła pod lupę ogórki kiszone, które tak wielu z nas uwielbia, a niestety niewielu potrafi przygotować je prawidłowo.

Lato to idealny czas, aby robić przetwory, ale nie każdy przepis znaleziony w internecie będzie mądry. Nie raz opowiadałam już o złych przepisach na środki czystości, a dziś zajmiemy się kiszonkami…

– zaczęła Mama-chemik.

Mama-chemik zdradziła, jak nie kisić ogórków. Oto cenna rada prosto od ekspertki.

Kiszenie ogórków w plastikowych pojemnikach

Od lat mówi się o powtórnym wykorzystywaniu plastikowych butelek w celu dbania o środowisko. Niewątpliwie jest to szczytny cel, bowiem dajemy drugie życie plastikowym pojemnikom, ale w tym przypadku okazuje się to nie być trafionym pomysłem ze względu na negatywny wpływ na zdrowie.

Badania pokazują, że substancje z plastikowych butelek migrują do przechowywanych w nich napojów. Ilość migrujących substancji zależna jest od wielu czynników, m.in.: czasu kontaktu, temperatury, działania promieni słonecznych czy składu napoju. Mniej składników migruje jeśli w butelce przechowywana jest woda, więcej gdy będzie to kwaśny sok pomarańczowy lub gazowany napój

– pisze na Instagramie Mama-chemik.

Czy zatem ilość migrujących substancji do kiszonych w plastikowych pojemnikach ogórków może stanowić dla nas zagrożenie? Mama-chemik odpowiada.

Moim zdaniem tak, bo nawet jeśli nie będziemy zjadać tych ogórków w takich ilościach, które dostarczyłyby dużych ilości tych substancji to pamiętajmy, że ogórki z butelek PET to nie jedyne ich źródło. Na te substancje narażeni jesteśmy każdego dnia z wielu różnych źródeł. Warto znać te źródła i świadomie je ograniczać, tak aby nie wpływały negatywnie na nasze zdrowie.

„Jeśli planujecie kisić ogórki wybierzcie słoiki”

W dalszej części wpisu Sylwia Panek podzieliła się cenną radą. Mianowicie zaleca kiszenie ogórków w słoikach.

Na koniec zaznaczyła, aby również wystrzegać się robienia w plastikowych butelkach domowych win czy nalewek.

Źródła: www.instagram.com
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com