×

Interaktywna mapa online. Śledź na żywo, gdzie jest burza

Chociaż kalendarzowe lato jeszcze się nie rozpoczęło, to już doświadczamy falę upałów. Jednak wysokie temperatury w czerwcu, to nie jedyny problem Polaków. Chodzi oczywiście o burze, niekiedy nawet z gradem. Wyładowania atmosferyczne bywają groźne, dlatego warto wiedzieć na bieżąco, gdzie jest burza i jak się zachowywać w jej trakcie.

Nadciągają burze z gradem. IMGiW wydaje ostrzeżenia

Upały nie ustępują. Od kilku dni termometry w wielu regionach naszego kraju wskazują ponad 30 stopni Celsjusza. Przez Polskę przechodzą też gwałtowne burze.

Grad upadł już m.in. w okolicach Lutówka, Kamienia i Sępólna Krajeńskiego w województwie kujawsko-pomorskim.

Z kolei w województwie lubuskim (głównie w Janiszowicach, Trzebielach, Łośnie i Wojcieszycach) kule gradowe miały średnice ponad 10 cm!

Niestety to nie koniec wyładowań atmosferycznych i groźnych opadów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Burze mogą wystąpić w województwach:
– warmińsko-mazurskim,
– podlaskim,
– lubelskim,
– podkarpackim,
– mazowieckim,
– łódzkim,
– świętokrzyskim,
– śląskim,
– małopolskim
oraz w niektórych częściach województw wielkopolskiego i opolskiego.

Pogodę monitorują również Łowcy Burz, który wydali najwyższy stopień zagrożenia. W mediach społecznościowych ostrzegają o „ryzyku wystąpienia bardzo silnego wiatru, bardzo dużego gradu, intensywnych opadów deszczu oraz pojawienia się trąb powietrznych”.

Gdzie jest burza? Mapa online

W Internecie możemy nie tylko znaleźć informacje na temat zbliżających się chmur burzowych, ale mamy również możliwość oglądania ich on-line. Jest bowiem wiele portali, na których na bieżąco są wprowadzane dane o aktualnych wyładowaniach atmosferycznych na terenie całej Polski.

Mapa burzowa online pozwala dokładnie sprawdzić, w jakich rejonach kraju jest burza oraz w którym kierunku się przesuwa.

Interaktywna mapa online – śledź na żywo, gdzie jest burza:

Możesz sprawdzić na mapie, gdzie aktualnie trwa burza, a gdzie dopiero się na nią zbiera. Radary burzowe umożliwiają śledzenie burz w czasie rzeczywistym, dlatego warto z nich korzystać.

Jak zachowywać się w trakcie burzy?

Jeśli znajdujesz się poza domem, przede wszystkim zachowaj spokój oraz ostrożność. Poszukaj schronienia, ale nie chowaj się pod drzewami ani innymi wysokimi punktami (zwłaszcza słupami energetycznymi!). W czasie burzy odsuń się od metalowych przedmiotów i nie używaj telefonu komórkowego.

Z kolei, gdy znajdujesz się w domu, pamiętaj o pozamykaniu wszystkich okien i drzwi. Z balkonów i tarasów usuń przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr. Wyłącz też wszystkie urządzenia elektryczne i wyciągnij wtyczki z gniazdka.

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca:

W Internecie możesz sprawdzić, gdzie jest burza i śledzić jej przebieg. Pamiętaj jednak, aby stosować się do powyższych zaleceń i nie lekceważyć ostrzeżeń

zamknij