×

Dziwny ząb wyrósł w ustach maluszka. Lekarze byli zdumieni, gdy go zobaczyli

Mama była przerażona, widząc dziwny ząb w ustach swojego maluszka. Natychmiast udała się do szpitala, aby wyjaśnić, .

Dziwny ząb u 11-tygodniowego maluszka

Czasami nie zauważamy, jak szybko dojrzewają nasze dzieci. Tutaj jednak pośpiech był mocno przerażający! Tara O’Byrne z Irlandii pewnego ranka sprawdzała łóżeczko swojego synka i odkryła ​​wielki, kolczasty kieł w ustach maluszka. Ząbkowanie to nic dziwnego, ale nie u maluszka mającego 11 tygodni! Jak powiedziała O’Byrne w wywiadzie dla Irish Mirror:

Weszłam do niego około 7 rano. Zwykle daję mu smoczek, a on znowu zasypia na godzinę, ale wtedy ciągle płakał. Kiedy poszłam go nakarmić, znalazłam ząb w jego ustach. Urósł z dnia na dzień!

Natychmiast zabrała Oscara do szpitala Our Lady of Lourdes Hospital. Gdy lekarze zobaczyli kieł, nie kryli zaskoczenia. Ze stomatologicznego punktu widzenia nie ma szans, aby w ciągu jednej nocy i to do tego u tak małego dziecka wytworzył się cały ząb. Początkowo podejrzewano, że może być to jakiś guz lub narośl, ale badania potwierdziły, że struktura jest pełnoprawnym zębem.

Po wizycie w jednym i drugim szpitalu lekarze zdecydowali, że najlepiej będzie usunąć wyjątkowy ząb. Rodzice, choć początkowo przerażeni, zachowali kieł, aby zaprezentować go dziecku, gdy te podrośnie. Dzisiaj z perspektywy czasu cała sytuacja ich bawi:

Na początku byliśmy przerażeni, ale teraz widzimy zabawną stronę. Śmialiśmy się z mężem, to szaleństwo!

Ząbkowanie?

Prawidłowe ząbkowanie rozpoczyna się najwcześniej w 4-5 miesiącu życia dziecka. Wówczas dziecko zaczyna wkładać do ust różne przedmioty, albowiem swędzą go dziąsła. Zęby mleczne pojawiają się w ciągu najbliższych tygodni. Lekarze zachodzą w głowę, dlaczego kieł pojawił się tak nagle i to jeszcze samotnie, bez asysty innych zębów.

Za rozwój naszego organizmu odpowiada genetyka. To w nici DNA znajdują się informacje o kolorze włosów, tęczówki oraz innych cech zewnętrznych. Specjaliści zajmujący się przypadkiem Oscara obawiają się, że kieł może być elementem zaburzenia w materii genetycznej. Jednakże sam maluszek jest zdrowy i ma się dobrze.

Ludzki organizm wciąż skrywa wiele sekretów. Miejmy nadzieję, że nadprogramowy i wczesny kieł był tylko chwilową „niespodzianką” z jego strony. 

Źródła: mamadu.pl, www.news24.com, https://www.thesun.co.uk/news/7544313/baby-grows-fang-drogheda-ireland/ , www.irishmirror.ie
Fotografie: Facebook
zamknij