×

Drewniany krążek wystarczył, by odtworzyć z niego muzykę. Koniecznie posłuchaj jak brzmi

Wszyscy słyszeliśmy jak szumią drzewa, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy można z nich wydobyć… muzykę? Jak się okazuje, jest to możliwe!

Pierścienie na drzewie mogą informować nas o wieku drzewa, ale również wskazywać na warunki środowiskowe w jakich żyje tzn. wskazać poziom opadów deszczu czy różnych zagrożeń występujących w danych środowisku.

Słoje jasnego koloru wskazują na szybki wzrost rośliny, podczas gdy ciemniejsze sugerują, że drzewo rośnie wolniej. Gdybyśmy tak pocięli drzewo na plasterki, okaże się, że nie są one jednolite. Każdy z nich opowiada inną historię, tak więc Bartholomäus Traubeck postanowił to wykorzystać…

Stworzył niezwykłe urządzenie, które mogłoby „tłumaczyć pierścienie drzew” za pomocą muzyki grającej przy użyciu specjalnego gramofonu. Zamiast igły, jak to było w przypadku płyt winylowych, czujniki zbierają informację o kolorze i teksturze drewna oraz wykorzystują specjalny algorytm do odtworzenia dźwięków na podstawie wariacji nut fortepianowych.

Szerokość zróżnicowania pomiędzy poszczególnymi pierścieniami skutkuje zindywidualizowaną melodią. Jak brzmi jeden z takich krążków możecie posłuchać poniżej.

Na ich podstawie powstał już album zatytułowany „Lata”. Składa się z krążków wykonanych ze świerka, jesionu, dębu, klonu, olchy, orzecha i buka. Płyty, a raczej krążki drewniane są bez wątpienia czymś zupełnie nowym. Myślicie, że zawojują świat?

Polecane