×

Dodatkowy urlop dla rodziców już od sierpnia tego roku. Co się zmieni?

Dodatkowy urlop dla rodziców? Proszę bardzo! To miła niespodzianka, która czeka na wszystkich rodziców już od sierpnia 2022 r. Wtedy wejdą w życie zmiany, dotyczące Kodeksu pracy. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Dyrektywa work-life balance

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, nazywana „dyrektywą work-life balance”. Z pewnością spodoba się nawet tym, którzy sceptycznie podchodzą do wszelkich proponowanych przez UE zmian. W dyrektywie chodzi o to, żeby pomóc pracownikom w złapaniu lepszego balansu między pracą a życiem prywatnym i rodzinnym. Warto dodać, że przyjęto ją już ponad dwa lata temu, jednak w Polsce jakoś nieszczególnie spieszono się z wdrożeniem nowych rozwiązań. Ale że termin wdrożenia dyrektyw upływa w sierpniu tego roku, najwyższa pora na zmiany!

Dyrektywa ma za zadanie zrównać na rynku pracy pozycję kobiety i mężczyzny oraz umożliwić rodzicom pozostanie aktywnym zawodowo. W związku z tym wprowadzone są regulacje do różnych urlopów związanych z macierzyństwem i ojcostwem. Na uwagę zasługuje fakt, że w Polsce już te prawa są bardzo rozbudowane. Mamy jedne z największych świadczeń z tytułu rodzicielstwa w Unii Europejskiej

– mówi Sonia Sosnowska specjalistka ds. kadr i płac z Biura Usług Rynkowych Zbigniew Maciej Szymik, cytowany przez portal Bankier.pl.

Dodatkowy urlop dla rodziców

Najważniejsza zmiana zmiana w zmodyfikowanym Kodeksie pracy dotyczy zwiększenia ilości urlopu opiekuńczego na dziecko. Mowa o pięciu dodatkowych dniach w roku kalendarzowym! To oczywiście dobre wieści, które na pewno ucieszą wszystkich rodziców. Ale warto podkreślić, że nowy urlop ma być bezpłatny, czyli za czas przebywania w domu z dzieckiem pracownik nie otrzyma wynagrodzenia.

By otrzymać dodatkowy urlop, pracownik będzie musiał złożyć wniosek w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed planowanym dniem wolnym.

Kolejna istotna zmiana dotyczy urlopu ojcowskiego. Świeżo upieczony tata będzie mógł spędzić z dzieckiem dziewięć tygodni. Urlop trzeba będzie wykorzystać, zanim dziecko skończy pierwszy rok życia. W innym razie urlop po prostu przepadnie.

Na tym nie koniec zmian w Kodeksie pracy. Przewidziano także dni wolne dla wszystkich, czyli dodatkowy urlop, przysługujący z powodu działania tzw. siły wyższej (w sprawach nagłych spowodowanych chorobą lub wypadkiem). W tym wypadku czas zwolnienia od pracy to 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym, przy czym pracownik będzie miał prawdo do 50 proc. wynagrodzenia obliczanego jak pensja za czas urlopu wypoczynkowego.

Fotografie: