×

Takiej kawy nie powinno się pić. Spowoduje, że włosy będą wypadać garściami

Czy można pić kawę z mlekiem? Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez kubka tego napoju. Pomimo tego, że badania udowodniły korzyści z picia kawy, jednak z tym dodatkiem może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych. Trycholog wyjaśnia, dlaczego kawa z domieszką mleka może pogorszyć stan naszych włosów, co w konsekwencji będzie powiązane z ich wypadaniem.

Czy można pić kawę z mlekiem?

Przeciwnicy kawy podkreślają, że zawarta w niej kofeina niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, a do tego może uzależniać. Tymczasem zwolennicy picia tego napoju wiedzą, że kawa to nie tylko kofeina. Mianowicie zawiera ona sporo ważnych substancji, takich jak antyoksydanty. Neutralizują one wolne rodniki w organizmie, a także oczyszczają organizm ze szkodliwych toksyn. Jednak czy można pić kawę z dodatkiem mleka?

Pixabay

Pixabay

Niestety, w wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy z tego, że już dodatek mleka czy cukru wpływa na pogorszenie działania naszych hormonów. „Czy niewinna kawka z mlekiem szkodzi twoim włosom? Tak!” – możemy przeczytać w poście opublikowanym na profilu instagramowym @doktor.trycholog.

Lekarka zwraca uwagę na fakt, że kawa z mlekiem generuje wyrzut insuliny. Co dla osób z zaburzeniami hormonalnymi, takim jak PCOS czy insulinoodporność może mieć fatalny wpływ na zdrowie. Dodatkowo, wpływa to na stymulację produkcji androgenów.

Wysokie stężenia insuliny przyczyniają się do zwiększonej syntezy androgenów oraz obniżonej syntezy SHBG!

– czytamy na profilu pani doktor.

Kawa z mlekiem powoduje wypadanie włosów

Gdzie SHBG to określenie białka, które wiąże się z dihydrotestosteronem, testosteronem i estradiolem, dzięki temu jest odpowiedzialne za transportowanie we krwi hormonów. Natomiast nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. W konsekwencji może być przyczyną przerzedzenia włosów, a także ich wypadania.

Trycholog zwraca uwagę na istotny fakt, że kawę z dodatkiem mleka należy traktować już jako osobny posiłek. Tego samego zdania jest dr n.med. Luiza Napiórkowska, diabetolog, endokrynolog i internista.

Wiele osób pije kawę z dodatkiem mleka i nie ma w tym nic złego, ale niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że jest to już pewna forma posiłku. Taki napój ma kalorie, aktywuje naszą trzustkę oraz jelita do pracy. Wszelkie napoje kawowe z mlekiem, cukrem i niektórymi dodatkami powinny być pite do posiłku i to jest bardzo ważna zasada

– wyznaje pani doktor w rozmowie z WP abcZdrowie.

Jednocześnie doktor potwierdziła, że możemy pic kawę między posiłkami ale tylko i wyłącznie czarną, niesłodzoną.

Źródła: www.o2.pl, portal.abczdrowie.pl
Fotografie: Pexels (miniatura wpisu), Instagram