×

Kilka zdjęć podzieliło internautów. Jedni uważają, że są czarno-białe, inni, że kolorowe

Złudzenia optyczne – jedni je uwielbiają i z przyjemnością przyglądają się kolejnym, inni nie mogą się na nie patrzeć, a na sam ich widok robi im się niedobrze. Wszystko dlatego, że igrają z mózgiem. Wydaje nam się, że patrzymy na coś, co w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym przez co czujemy się zakłopotani, a w konsekwencji nawet przestajemy ufać własnym zmysłom. Przerażające, prawda?

O tej iluzji mówił cały Internet

Swego czasu było bardzo głośno o iluzji optycznej z sukienką. Internauci z całego świata sprzeczali się o to, jakiego koloru w rzeczywistości jest kreacja, której zdjęcie wyciekło do sieci. Jedni uważali, że jest granatowo-czarna, podczas gdy inni byli święcie przekonani, że sukienka jest biało-złota.

Dla przypomnienia zamieszczamy raz jeszcze jej zdjęcie poniżej.

Zdjęcia, które podzieliły internautów

Dzisiaj jednak nie o sukience lecz o zdjęciach, które zamieścił na Twitterze ekonomista Lionel Page. Tym razem także chodzi o kolory. Jak się okazuje, fotografie w rzeczywistości są czarno-białe, choć internauci są zupełnie innego zdania i widzą je w kolorach. Jak to możliwe? Otóż okazuje się, że na zdjęciach są widoczne kolorowe paski, kropki i kratki, które płatają naszym mózgom figle, przez co sam „koloruje” fotografie. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg nie wie, co zrobić z niepełną informacją tzn. kontrastem, jaki możemy zaobserwować. W efekcie sam wypełnia luki, przez co otrzymujemy taki, a nie inny efekt. Niewiarygodne, prawda? A jednak…

To jest czarno-biała fotografia. Tylko paski są kolorowe. Obraz, który widzisz to efekt tego, co twój mózg przyjmuje za rzeczywistość na podstawie niepełnych informacji, które otrzymuje. Przesycona kolorowa siatka nałożona na obraz w skali szarości powoduje, że komórki w skali szarości są postrzegane jako kolorowe – wyjaśniał autor

Teraz widzisz analogie do wspomnianej wcześniej sukienki? Sukienki, której kolor postrzegasz w relacji do kolorów otaczających ją obiektów.

Wracając jednak do zdjęć, widzisz je w czerni i bieli czy być może w kolorowych barwach?

Polecane