×

Poznań: Chłopcy mieli założyć spódniczki do szkoły. Zareagowali zbulwersowani rodzice

W jednej z poznańskich szkół kilka dni temu Samorząd Uczniowski chciał zorganizować nietypowy dzień. Chłopcy w spódnicach – taka miała być myśl przewodnia tego projektu, w imię którego zarówno uczennice jak i uczniowie mieliby chodzić we wspomnianej wcześniej damskiej części odzienia. Pomysł okazał się nietrafiony, o czym Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 7 w Poznaniu poinformowała na swojej stronie. Dlaczego to nie doszło do skutku?

Za dużo kontrowersji?

O tym, że taki pomysł w ogóle powstał, rodzice dowiedzieli drogą elektroniczną za pomocą e-dziennika. Otrzymali wówczas taką wiadomość z podpisem jednej z nauczycielek:

24 października będzie w naszej szkole »Dzień spódniczki«. W tym dniu przychodzimy do szkoły w spódniczkach (CHŁOPCY RÓWNIEŻ) góra mundurek. Uczeń w spódniczce nie będzie pytany. Miłej zabawy i pięknych spódniczek. Pozdrawiam

Rodzicom nie przypadło to do gustu

Dorośli uznali, że sposób, w jaki to się odbywa, nie jest odpowiedni. Zwrócili się oczywiście z problemem do dyrekcji i prośbą wyjaśnienia sytuacji. Większość z nich po prostu nie chciała tego, aby ich synowie nosili spódniczki. Nie do końca rozumieli, jaki to ma mieć cel. Na początku do ich stanowiska odniosła się tylko nauczycielka, która koordynuje pracę Samorządu Uczniowskiego. W rozmowie z epoznan.pl Monika Kasprowicz powiedziała, że to pewien sposób wyrażania siebie.

Samorząd Uczniowski właśnie się zawiązał i chciał w sposób niestandardowy zaznaczyć swoją obecność w szkole. Akcja ze spódniczkami ma wnieść kolor, luz i zabawę do szkoły na jeden dzień. Uczniowie normalnie chodzą u nas w mundurkach, więc jest to okazja, by pokazać się z innej strony

Boy in skirt

Chłopcy w spódnicach – co na to dyrekcja?

Tłumaczenia pedagoga najwidoczniej nie przyniosły rezultatu. Na stronie szkoły pojawił się z wpis od Dyrekcji, z którego jasno wynika, że akcja nie dojdzie do skutku. Czy słusznie?

Szanowni Państwo,

w październiku został wyłoniony Samorząd Uczniowski. Jedną z pierwszych inicjatyw jaką podjęła młodzież, było zorganizowanie Dnia Spódnicy. Uczniowie zaproponowali, aby w wybranym przez nich dniu chętne osoby przyłączyły się do akcji.

Jej celem miała być dobra zabawa, integracja środowiska szkolnego, rozwijanie kreatywności, odpoczynek od mundurków szkolnych – podobnie jak wiele innych akcji przeprowadzonych z poczuciem humoru w naszej Szkole.

Niestety, pojawił się głos, który przypisał tej spontanicznej, młodzieżowej akcji treści ideologiczne, czemu stanowczo się sprzeciwiamy. W przekazach medialnych pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji o akcji, które wywołały atak na Szkołę i jej pracowników. Jest to w naszej opinii niesprawiedliwe i krzywdzące.

Nie chcąc, aby insynuacje dorosłych negatywnie wpłynęły na dzieci i młodzież, którym najprawdopodobniej trudno będzie zrozumieć powody zamieszania wywołane wokół zaproponowanej akcji, wspólnie z Radą Rodziców podejmujemy decyzję o rezygnacji z pomysłu zorganizowania Dnia Spódnicy

Czy zgodzilibyście się na taki dzień w szkole swojego dziecka?

zamknij